Je válka legální? Mnoho právníků o tom pochybuje

Naprostá většina odborníků na mezinárodní právo nepovažuje válku proti Iráku za oprávněnou. Odpůrci útoků se shodují, že ozbrojená akce může být vedena pouze na základě mandátu OSN, a ten chybí. Tato otázka je velmi důležitá, protože při prosazení tohoto názoru by mohli být útočníci na Irák mezinárodně stíháni. A je jedno, zda by se jednalo o řadového vojáka či George Bushe.
"V otázce války se mezinárodní právo rovná Chartě OSN. A ta zakazuje požití síly nebo vyhrožování. Určuje však dvě výjimky: útok v sebeobraně nebo na základě rozhodnutí Rady bezpečnosti. Ani jedna z nich ale dnes není splněna. Irák nenapadl Spojené státy a rada se také neshodla. A pokud se někdo odvolává na obyčejové právo, tak to bylo po hrozných událostech první poloviny minulého století nahrazeno právě Chartou, aby se zamezilo zneužívání síly," řekl k tomu profesor mezinárodního práva na Kolumbijské univerzitě v New Yorku Vratislav Pěchota.
Podle něho nelze válku zahájit ani na podkladě loňské rezoluce Rady bezpečnosti číslo 1441, která hrozí "vážnými důsledky", jestliže nebude spolupracovat s OSN. "Toto varování je velmi neurčité, zatímco válka je velmi určitá a vážná záležitost," vysvětlil Pěchota.
Upozornil, že většina členů Rady je proti útoku a rezoluci schválila proto, aby mu zabránila a odzbrojila Irák mírovou cestou.
Stejný postoj zaujal podle deníku Times i hostující profesor na London School of Economics Rabinder Singh.
Také Jan Eichler z Ústavu mezinárodních vztahů je odpůrcem útoku. "Nejsou důkazy, jaké zbraně hromadného ničení má Bagdád, ani že spolupracuje s Usámou bin Ládinem. Také nikdo neprokázal, že ohrožuje Evropu či USA," uvedl.
Saddám sice podle něho použil chemické zbraně proti Kurdům, ale již před dvaceti roky, a v té době s ním Washington udržoval dobré vztahy. Proto ani z toho důvodu nelze zahájit válku.
Za nelegální považuje útok i František Zbořil z Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci: "Není to obrana, ale agrese bez jakéhokoliv mandátu. V rezoluci číslo 1441 šlo o inspekce, nepředpokládala žádné další kroky."
Někteří právníci však považují útok za legální. Například Julian Knowles z londýnské právnické kanceláře Matrix Chamber je přesvědčen, že kdokoliv se může bránit proti i jenom možnému agresorovi, a tím Saddám je. Podle něho je OSN politickým a ne právním orgánem, takže se její nejasné texty dají vykládat mnoha způsoby. "Použití síly je určitě správné, pokud má za cíl svržení muže, jehož jediným přínosem moderní arabské kultuře je kanibalismus a genocida," uvedl v deníku Times.
Britský nejvyšší státní zástupce lord Goldsmith se domnívá, že útok je oprávněn na základě rezolucí, které v roce 1991 umožnily operaci Pouštní bouře. Saddám je ceou dobu porušoval, takže vojenské akce jsou přiměřenou odpovědí. "Tyto dokumenty jsou stále platné," řekl.
Shodný názor má i profesor mezinárodního práva na London School of Economics Christopher Greenwood a jeho kolegyně z Univerzity Johna Hopkinse ve Washingtonu Ruth Wedgwoodová. Podle ní rezoluce číslo 1441 jen "kalí vodu".
Profesor Singh však s nimi nesouhlasí: "Vznikly za úplně jiných podmínek, proto je dnes nelze uplatnit."
Wedgwoodová však již myslí i na vzdálenější budoucnost. "Pokud by někdo chtěl žalovat Tonyho Blaira u Mezinárodního trestního soudu, jsem připravena ho tam obhajovat."

Klíčové rezoluce Rady bezpečnosti OSN k Iráku

[*] Rezoluce č. 660 z 2. srpna 1990, požadovala stažení z Kuvajtu
[*] Rezoluce č. 687 z 3. dubna 1991, poprvé vznesla požadavek na irácké odzbrojení pod dohledem OSN
[*] Rezoluce č. 707 z 5. srpna 1991, vyzvala Irák k zastavení jaderného programu a ke zničení všech zbraní hromadného ničení
[*] Rezoluce č. 715 z 11. října 1991, zřídila tým inspektorů, který měl dohlédnout na plnění závazku zničit zbraně hromadného ničení
[*] Rezoluce č. 1205 z 5. listopadu 1998, vyzvala Irák, aby obnovil spolupráci se zbrojními inspektory
[*] Rezoluce č. 1284 ze 17. prosince 1999, zřídila novou misi UNMOVIC s cílem obnovit inspekce v Iráku
[*] Rezoluce č. 1441 z 8. listopadu 2002, vyzvala Irák k bezpodmínečnému odzbrojení pod dohledem inspektorů OSN
Pramen: ČTK