Diplomaté unie byli odposloucháváni

Celkem šest zemí Evropské unie neví, kdo zná obsah důvěrných hovorů jejich diplomatů. Jejich telefony v bruselském ústředí unie totiž byly odposlouchávány.
Mezi nimi je Rakousko, Francie a Německo. Oznámil to včera Dominique-George Marro, šéf tiskové služby unie.
Sdělil, že bylo okamžitě zahájeno vyšetřování, zatím však nikdo netuší, kdo by mohl být v pozadí. "Teprve se začalo šetřit, zatím nevíme, komu může toto počínání prospívat. Opravdu nevíme, kdo byl na druhém konci drátu," reagoval podle stanice BBC na krátkou zprávu ve francouzském listu Le Figaro, podle níž belgická policie podezírá tajné služby Spojených států.
"Nemůžeme než rozhodně odsoudit takové počínání," sdělil ČTK Jorgos Papandreu, řecký ministr zahraničí a momentálně předseda Rady ministrů unie. Usoudil, za lehkého pobavení novinářů, že unie je velmi transparentní, všechno její počínání je veřejně přístupné, takže "vůbec není třeba jít tak daleko".
Podle Cristiny Gallachové, mluvčí vysokého představitele Javiera Solany, je předčasné dospívat k jakýmkoli soudům. Potvrdila, že štěnice byly umístěny na telefonních linkách z ústředny do prostor "některých delegací", kde se politikové radí o postupu na okraji jednání Rady EU. Zjistilo se to na konci února a nyní na tom pracuje zvláštní služba rady spolu s belgickou policií.
Mluvčí Evropské komise Reijo Kemppinen sdělil, že v EK se žádný problém tohoto typu zatím nevyskytl. "Plně důvěřujeme naší bezpečnostní službě," řekl novinářům.
Podle Marra byly štěnice zjištěny při pravidelné rutinní kontrole. Už v minulosti se podle něj vyskytly pokusy umístit v budově rady odposlechy, vždycky se jim však podařilo předejít.
Marro uvedl, že odposlouchávány byly kanceláře diplomatů Německa a Francie, ale odmítl sdělit jména či počet dalších zemí.
Později však odposlech potvrdil mluvčí rakouského zastupitelství v Bruselu Georg Possaner. "Ano, jsme jednou ze šesti odposlouchávaných delegací," uvedl pro agenturu APA.
Zařízení bylo podle něho zalito do betonu, a tudíž se na něj přišlo až poté, co si diplomaté stěžovali na poruchy. "Byla to naprosto profesionální práce," ohodnotil technickou stránku záležitosti Possaner.
Prozatím není známo, zda zařízení bylo instalováno při posledních velkých opravách na sklonku devadesátých let.
Zdroje rady sdělily, že žádné odposlechy nebyly zjištěny na pracovištích politického a bezpečnostního výboru EU, vojenského výboru, vojenského štábu ani v sekretariátu vysokého představitele pro zahraniční politiku Javiera Solany. Všechny tyto instituce také sídlí v odposlouchávané budově.
Budova Rady ministrů EU, známá také jako Palác Justus Lipsius (podle nizozemského humanisty ze 16. století), je sídlem sekretariátu rady a místem, kde se konají všechna ministerská zasedání.
Od loňska se zde také schází většina summitů EU. Další z nich zde bude zahájen ve čtvrtek večer. Podle Marra již jeho účastníci nebudou odposloucháváni.