Mozek pro své základní správné fungování potřebuje především dvě látky, a to glukózu jako základní zdroj energie a kyslík. Tělo také vždy upřednostňuje výživu mozku a udržení jeho základních funkcí. Jen pro výživu mozku je denně potřeba kolem 150 gramů glukózy. Mohlo by se tedy zdát, že nejlepším způsobem, jak podpořit činnost mozku, je vdechovat kyslík a jíst čistou glukózu. Bohužel ani jedna možnost nefunguje, konzumace většího množství glukózy je zdravotně velmi riziková. Jednorázové užití většího množství způsobuje bolesti břicha, dlouhodobý vysoký příjem glukózy zase souvisí s rozvojem chronických onemocnění, mezi která patří například cukrovka.
Můžeme ovšem najít látky, které mozek potřebuje pro svou funkci, nebo dokonce které mohou činnost mozku zlepšovat. Lze je rozdělit do několika skupin podle chemického původu na vitaminy, minerály, nebo podle působení na činnost mozku na látky povzbuzující a zklidňující.
Minerální látky ovlivňující činnost mozku:
Hořčík - chrání před migrénou. Asi polovina lidí trpících těmito bolestmi hlavy má nízkou hladinu hořčíku. Studie ukazují, že hořčík (magnézium) v dávce zhruba 400 až 600 mg denně snižuje sílu a počet bolestí hlavy. Mírný nedostatek hořčíku se může projevovat i jen únavou. Tablety magnézia je třeba brát společně s jídlem. Jinak mohou způsobit průjem. Lidé s onemocněním ledvin by však hořčíkové doplňky jíst neměli. Hořčík je také ve vařeném špenátu, bílých fazolích, tvrdých sýrech, tmavé vařené rýži, rozinkách, pšenici, mandlích, ovesných vločkách, bramborách či hořké čokoládě.
Měď - tento minerál je životně důležitý nejen pro funkci enzymů odpovědných za posilování kostí a kloubů, ale v poslední době se o něm mluví jako o minerálu nutném pro fungování mozku. Lze jej nalézt v ořechách, játrech, mořských plodech, hrachu, čočce, rybízu, semenech (například dýně, slunečnice).
Jód - je nutný mimo jiné i pro správný vývoj štítné žlázy a její fungování. Česká populace trpí nedostatkem jódu, proto se jóduje kuchyňská sůl. Nedostatek jódu v dětství brzdí intelektuální rozvoj dítěte, může způsobovat i pocit únavy. Nedostatkem jódu jsou ohroženy zejména dívky mezi 9 - 11 rokem. Nejvíce jódu nacházíme v mořských rybách a plodech, vejcích a z rostlinných zdrojů v mořských řasách a višních.
Sodík - tento minerál je s draslíkem a vápníkem nezbytný pro fungování přenosu vzruchů (zpráv) po nervech v celém těle. V české populaci nehrozí nedostatek sodíku, naopak máme příjem nadbytečný, a proto je mimo jiné vysoký výskyt hypertenze (vysokého krevního tlaku). Obsahují jej prakticky všechny potraviny, velké množství je ho v sýrech, minerálkách atd.
Draslík - spolu se sodíkem umožňuje kvalitní fungování přenosů informací nervy. Nacházíme jej v zelenině, bohaté na draslík jsou např. i kakao, rajčata, fazole, sušené meruňky, banány.
Vápník - tento minerál nejenže podporuje kvalitu kostí, ale spolu s ostatními zmíněnými minerály podporuje činnost mozku. Obsažen je v mléce (například dvě dl mléka dodají tělu jednu třetinu doporučené denní dávky, která činí 1000 mg), tvrdých sýrech, rybách, vločkách, bílých fazolích.
Zinek - odborné studie ukazují, že ztráta sluchu doprovázená zvoněním v uších může být způsobena právě nedostatkem zinku ve tkáních vnitřního ucha. U dětí může nedostatek zinku způsobovat zhoršování učení a celkovou apatii. Nejvíce ho nacházíme v kuřecím, hovězím nebo jehněčím mase a v pšeničných klíčcích.
Vitaminy ovlivňující činnost mozku:
Vitamin C - podporuje imunitu a uvolňování energie ze sacharidů, snižuje hladinu cholesterolu. V kombinaci s kofeinem se jeho účinek zesiluje a působí proti únavě. Často se podává proti únavě i v kombinaci s B-komplexem. Obsahuje jej především veškerá zelenina a ovoce.
Vitamin B6 (pyridoxin) - urychluje regeneraci a zvyšuje tak odolnost organismu. Pro mozek je důležitý, protože zlepšuje činnost nervové soustavy. Obsahuje jej maso, ryby, játra, vajíčka, obiloviny, luštěniny, celozrnné mouky, mléko.
Kyselina listová - ovlivňuje správný vývoj mozku u novorozenců. Obsahuje ji veškerá listová zelenina, maso, játra a vajíčka.
Vitamin B12 - je důležitý nejen pro tvorbu červených krvinek, ale jeho nedostatek způsobuje i únavu a problémy s pamětí. Najdeme jej v mase, játrech, rybách, mléčných výrobcích
Koenzym Q10 - bojuje proti stárnutí. V mozku by prý měl zlepšovat paměť, prokrvovat nejen mozek, ale i periferní tkáně, oddalovat únavu. V lékové formě je ovšem neúčinný, dokonce hrozí riziko předávkování. V potravě je obsažen zejména v živočišných vnitřnostech a v rostlinných semenech.
[*]
Autor je odborník na výživu v Institutu klinické a experimentální medicíny IKEM v Praze
Látky zklidňující mozek:
Lupulin (výtažek z chmele) - Látka s zklidňujícími a antistresovými účinky, obsažena je například i v pivě.
Třezalka tečkovaná - Výtažek obsahuje flavonoidy a rostlinné fenoly, které působí jako uklidňující látka zlepšující usínání.
Látky přispívající k prokrvení mozku:
Niacin (vitamín PP, nikotinamid) - Ovlivňuje více biochemických reakcí. Nikotinamid a kyselina nikotinová (ta se dostává do těla i při kouření) způsobují silné prokrvení tkáně, které se využívá ke zlepšení svalové výživy, urychluje regeneraci a oddálení únavy. Vyšší množství ale zhoršuje metabolismus kyseliny močové u jedinců se sklonem k tloustnutí, což může vést ke vzniku dny. Obsahují jej: játra, maso, ryby, obiloviny, luštěniny a pivní kvasnice.
L-Arginin - Zlepšuje imunitu a regeneraci, má protistresový účinek. Obsahuje jej drůbeží maso, vaječný bílek, zelené luštěniny a čokoláda.
BCAA (neboli větvené aminokyseliny - L-Leucin, L-Isoleucin, L-Valin) - Chrání bílkoviny před strávením, podporují činnost mozku a brání únavě. Mohou být zdrojem glukózy, tj. energie pro mozek při nedostatku vlastní glukózy. Jsou obsaženy v živočišných produktech, vejcích, ale i bramborech.
L-taurin - důležitý u dětí, snižuje a oddaluje únavu. Obsažen je v mase a většině energetických nápojů.
Látky stimulující a zlepšující činnost mozku:
Lecitin - Je součástí buněčných membrán a podílí se na přeměně ostatních tuků. Nachází se zejména ve vejcích a rostlinných semenech. Vzhledem k tomu, že se většinou vyskytuje v kombinaci se zdraví škodlivým cholesterolem, používají se dnes lecitinové sojové extrakty jako samostatný preparát (lze jej koupit v lékárně). V mozku lecitin pomáhá při obnově nervových spojení nebo udržování kvalitního fungování mozku. Většinou se ve výrobcích vyskytuje spolu s cholinem a inositolem.
Cholin - Udržuje mozek v bdělosti, přenáší nervové vzruchy, jeho koncentrace klesá při dlouhodobé zátěži. Někdy nahrazuje lecitin. Do organismu se dostává především z živočišných zdrojů; doplňován může být suplementy spolu s lecitinem.
Kofein - Jde o nejznámější a nejčastěji zneužívanou látku proti únavě. Spolu s nikotinem patří k legálním drogám - obě látky způsobují prokrvení. Zvyšuje krevní tlak, zrychluje tepovou frekvenci a oddaluje tak únavu. Kofein je ovšem i silné diuretikum, tj. odvádí z těla vodu. Jeho přebytek způsobuje podrážděnost, třes a nesoustředěnost, kdy spolu s odvodem vody může při nedostatečném zavodnění naopak vyvolat únavu a ospalost. Dostává se do těla z kávy, kakaa, čaje atd.
Ginseng (žen-šen) - Výtažek z této rostliny zlepšuje činnost mozku, koncentraci a oddaluje únavu.
Siberian ginseng (tzv. sibiřský žen-šen) - Připisují se mu jak stimulující účinky na mozek, tak i schopnosti protistresové.
Ginkgo biloba - Obsahuje bioflavonoidy, které zlepšují činnost mozku a prokrvují jej.
Česnek - Patří mezi přírodní léčiva, má schopnost stimulovat mozek a oddalovat stárnutí. Látky v něm obsažené dokonce oddalují vznik Alzheimerovy choroby.
Guarana - Výtažek z této rostliny je často složkou stimulujících nápojů proti únavě. Je zdrojem přírodního kofeinu, tedy látky, která oddaluje únavu. Je silnější než pravá káva, a pokud ji budete konzumovat v odpoledních hodinách, může způsobit i nespavost a následně malátnost a nesoustředěnost. Pozor také na to, že jde o diuretickou látku, která podporuje vylučování tekutin. Může tedy způsobit dehydrataci, a tak paradoxně opět ztrátu koncentrace, únavu a malátnost.
Pseudoefedrin - V těle se přeměňuje na efedrin. Působí podobně jako kofein, předávkování způsobuje třes, nespavost, podrážděnost. Tato látka je často zneužívána jako excitující droga narkomany, a proto je přísně sledována a je i na dopingové listině. V malých dávkách je obsažen v lécích proti bolesti či chřipce.
Colanitida (neboli kolový oříšek nebo také pravá kola) - Obsahuje kofein, nacházíme jej i např. v kakaových bobech, proto i pravé kakao můžeme zařadit mezi tonizující látky.
Borůvky - Zlepšují krátkodobou paměť a zpětně koordinují ztrátu paměti, která přichází s věkem. Mohou pomoci jako prevence ztráty paměti.
Kari - Směs koření působí jako prevence před Alzheimerovou chorobou. Jednotlivé druhy koření ve směsích kari působí proti poškozování mozkových buněk a podporují paměť. Odborníci, kteří toto potvrdili ve své studii, doporučují jíst jídla, která obsahují kari třikrát týdně.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist