Když ruský prezident Vladimir Putin odsouhlasil před dvěma lety daňovou reformu, netušil, jak se mu vyplatí. Hned za první fiskální období daňová správa vybrala v reálném vyjádření o více než čtvrtinu více než před tím. Jeho americký protějšek George Bush pak Putina pochválil: "Setkáváme se nyní jako dva daňoví reformátoři."
Po úspěchu reformy daní z příjmů fyzických osob v roce 2001 přišla na řadu druhá fáze. Putin snížil od ledna následujícího roku daň ze zisků korporací z 35 na 24 procent. Menší firmy jsou na tom ještě lépe. Mohou si vybrat, zda platit 20 procent ze zisku nebo osm procent z příjmů. A lze dodat, že opravdu platí.
Rusko se stalo vzorovým příkladem uplatnění rovné daně. Prudké snížení daní přilákalo mnoho Rusů, kteří dříve odmítali daně ve své vlasti platit. Navíc přitvrdily daňové úřady, a tak se vyplatí nevyhýbat se zbytečně daňové povinnosti.
Ještě dříve zavedly rovnou daň pobaltské republiky. Estonsko má rovnou daň ve výši 26 procent již od roku 1994. Lotyšsko následovalo o rok později se sazbou o procento nižší.
Ačkoliv se i George Bush pasuje na daňového reformátora, ve Spojených státech se rovná daň zatím nechystá. Od roku 1981, kdy ekonomové Alvin Rabushka a Robert Hall princip rovné daně navrhli, se návrhy na její zavedení střídají jeden za druhým. Rabushka s Hallem navrhovali 19 procent. Kongresman Dick Armey nyní dokonce 17.
Rovná daň naproti tomu funguje v Hongkongu, kde se příjem zdaňuje patnácti procenty. Na ostrovech Jersey a Guernsey, které sousedí s Velkou Británií, je rovná daň dvacetiprocentní.
Podle studie amerického institutu Alexise de Tocqueville se princip rovné daně používá bezmála ve stovce zemí. Například daňové zatížení firem je obvykle stejné bez ohledu na výši zisku. U zaměstnanců je rovnost procentuálních sazeb zatím spíše výjimečná.
Slovensko už zavedení rovné daně chystá. V České republice se prozatím o zavedení rovné daně neuvažuje. Sazby daně z příjmů fyzických osob tak zůstávají zatím stále čtyři, sazby daně z přidané hodnoty dvě. K tomu spousta výjimek, zvláštních sazeb a osvobození, které princip rovné daně z principu nezná.
S myšlenkou zavést v Česku rovnou daň si pohrávala ODS. Akademický návrh vypracoval Petr Mach, šéf Centra pro ekonomiku a politiku. Jeho návrh počítal s daní 15 procent: "Daňové přiznání by mělo zhruba deset řádků. Výběr by byl jednoduchý a státní rozpočet by snížení daní neohrozilo." Jeho návrh byl však po volebním debaklu prozatím zapomenut.


Rovná daň


[*] Nač ta záplava daňových sazeb? Stačí přece jedna. Bez ohledu na výši příjmu či zisku. To je rovná daň. Rovná ve smyslu stejného procenta, které subjekty platí.

[*] Například místo čtyř českých sazeb z příjmů fyzických osob (od patnácti do třiceti dvou procent) by platila jedna. V Rusku mají třináct procent, na Slovensku navrhují dvacet.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist