Slovenské politiky unie sjednotila


Přinesla-li slovenská kampaň před referendem o Evropské unii nějaké překvapení, pak jím byla nečekaná jednota politiků. Agitační akce, které včera podle zákona skončily, nechaly většinu Slováků chladných. Obrázek dlouholetých rivalů Vladimíra Mečiara a Michala Kováče, jak společně pojídají jablkový závin, zůstal v paměti každému.
Vstup do Evropské unie od počátku podporovalo všech sedm parlamentních stran, a to i navzdory tomu, že jejich voliči mají mnohdy odlišný názor.
"Dvanáct let jsme nepoznali nic jiného, než politický zápas. Nyní je tu něco, co nás spojuje," nešetřil chválou předseda Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) Vladimír Mečiar, když se v úterý procházel centrem Bratislavy společně se zástupci všech ostatních politických stran.
Voliči Mečiarova Hnutí za demokratické Slovensko mají přitom podle průzkumů největší odpor vůči členství v unii a jsou o ní nejméně informovaní.
Kritikou vůči evropské patnáctce nešetří ani slovenští komunisté a sympatizanti strany Smer populisty Roberta Fica, kteří se většinou referenda nechtějí ani účastnit. Ani zástupci těchto stran se však názoru svých voličů nepodřídili.
"Nevidíme jinou alternativu, silná Evropa může spojit levicové síly a konkurovat USA," řekl deníku Hospodárske noviny generální tajemník Ústředního výboru komunistické strany Slovenska Ladislav Jača.
Původní záměr vicepremiéra pro evropské záležitosti Pála Csákyho, aby na billboardu o referendu vedle sebe stáli představitelé všech parlamentních stran, se přesto zdál příliš odvážný. Bránili se mu nejen samotní politici, ale i sociologové, kteří varovali před nepříznivou reakcí obyvatel.
Náhradní řešení ve formě společné procházky navrhli prezidentu Rudolfu Schusterovi zástupci médií na nedávné schůzce a mělo překvapivý úspěch.
Dlouholetí rivalové Vladimír Mečiar, Michal Kováč a Mikuláš Dzurinda dokázali zdánlivě nemožné a poprvé v dvanáctileté historii země vydali společně se všemi parlamentními stranami jednotnou proevropskou deklaraci.
"Nebudete hlasovat pro, ani proti politickým stranám, ale o budoucnosti Slovenské republiky," vyzýval poté v projevu k občanům prezident Rudolf Schuster.
Za kampaň před referendem byla sice zodpovědná pravicová vládní koalice, do přesvědčování se však zapojily všechny politické strany. Průzkumy ukázaly, že nejaktivnější bylo koaliční Křesťansko-demokratické hnutí, z opozičních stran pak HZDS a Smer.
Křesťanští demokraté vydávali vlastní evropské noviny s názvem Budoucnost, Smer zase vytvořil Velký evropský slovník zkratek.
Jednota napříč politickou scénou byla překvapivá i ve srovnání s hádkami o vstupu Slovenska do Severoatlantické aliance (NATO).
Odpověď na otázku, zda politikům vydrží shoda i po evropském referendu, je podle bratislavského politologa Grigorije Mesežnikova jednoznačná. "V praktické politice budou nadále převládat spory," řekl deníku Sme.
Přesto je podle něj poprvé demonstrovaná shoda důležitá.
"Opozice si uvědomí důležitost konsensu a v jejích vztazích s vládou může skutečně dojít ke změně," míní Mesežnikov.


Aktivity politických stran před referendem


[*] Aliance nového občana (ANO) - organizovala přednášky poslanců Evropského parlamentu ve školách
[*] HZDS - na sněmech vyzývalo k účasti na hlasování
[*] Křesťansko-demokratické hnutí (KDH) - vydávalo proevropské noviny
[*] Maďarská koalice (SMK) - šířila letáky a plakáty, agitovala v malých obcích
[*] Smer - vydal Velký evropský slovník zkratek, organizoval přednášky
[*] Demokratická a křesťanská unie (SDKÚ) - pořádala informační akce, její členové navštěvovali občany