TITULEK34: Česko bude v EU vyspělejší než Slovensko

Ekonomická úroveň Česka bude ještě několik let po očekávaném rozšíření Evropské unie vyšší než na Slovensku, vyplývá z prognóz investičních bank a institucí. Slovenská ekonomika bude ale českou podle expertů rychle dohánět.
Vyspělost hospodářství se obvykle vyjadřuje hrubým domácím produktem na hlavu v paritě kupní síly. Podle odhadů domácího ministerstva financí by měl letos i napřesrok tento ukazatel v Česku dosáhnout zhruba šedesáti procent průměru unie, Slováci budou těsně nad padesáti procenty.
Takřka všechny předpovědi finančních institucí ale předpokládají, že v ekonomickém růstu Slovensko Česko v následujících letech porazí.
Zatímco příští rok by HDP sousední země mělo být vyšší o takřka čtyři procenta, český produkt poroste o procenta tři, předpovídá například ČSOB. Organizace OECD dokonce odhaduje růst slovenského HDP na 4,3 procenta.
"Slovenská ekonomika letos dosáhne velkého zlepšení výsledků zahraničního obchodu," tvrdí ekonom ČSOB Petr Dufek. Slovenský dovoz roste pomaleji a export se prudce zvyšuje.
Na druhou stranu se ale Slováci budou muset v následujících letech smířit s daleko vyšší mírou inflace a nezaměstnaností. Nezaměstnanost v Česku ale od začátku loňského roku roste (z devíti na deset procent), v sousední zemi prudce klesá (z takřka dvaceti pod sedmnáct procent).
"Na Slovensku se bude situace na trhu práce dále zlepšovat, tak to ale nemusí být v případě Česka. Umím si představit, že v horizontu pěti let bude v Česku vyšší nezaměstnanost než na Slovensku," řekla ekonomka PPF Anne-Francoise Blüherová.
Je to i kvůli výsledkům vládních reforem veřejných financí a penzí, které v sousední zemi na rozdíl od Česka dostávají již konkrétní rozměry - na Slovensku došlo například ke zpřísnění podpor v nezaměstnanosti.
Co se týče přímých investic přepočtených na obyvatele, mělo by Česko zůstat úspěšnější v prvních letech po vstupu do unie, v důsledku rychlých reforem v sousední zemi a plánovaného snížení daní by to ale dlouho nemuselo platit, upozorňují analytici.
Na Slovensko loni přitekly přímé investice v hodnotě 740 dolarů na jednoho obyvatele, v Česku to bylo 820 USD.
Šéf vládní agentury CzechInvest Martin Jahn odhaduje, že po vstupu do unie budou do Česka každoročně mířit přímé investice kolem tří až pěti miliard dolarů.
"Předpokládám, že po integraci by se měl rozdíl mezi přílivem neprivatizačních investic do obou zemí snižovat," prohlásil ekonom slovenské Tatra banky Róbert Prega.

Příloha: