Bratislava za rychlejší růst zaplatila podle odborníků vyšším zadlužením

Slovenské hospodářství od rozdělení federace na počátku roku 1993 rostlo zhruba dvakrát rychleji (podle dynamiky HDP) než hospodářství české. Ekonomové ale upozorňují, že se tak do značné míry dělo na dluh. Celková finanční nerovnováha na Slovensku je dnes hlubší než u nás.
Slovensku se v uplynulých deseti letech podařilo přiblížit úrovni české ekonomiky v hlavním ukazateli - hrubém domácím produktu na obyvatele, míní Zdenek Lukas z Vídeňského ústavu pro mezinárodní hospodářská srovnání. "Spočítali jsme, že slovenský HDP v období 1992 až 2002 vzrostl zhruba o čtyřicet procent, kdežto v Česku o jednadvacet procent," upřesnil Lukas. Podle něj Slovensko v roce 1992 mělo HDP na obyvatele v hodnotě 6520 eur, což bylo o třetinu méně než v Česku. Loňský rozdíl už je jenom šestnáctiprocentní, neboť slovenský HDP propočtený podle parity kupní síly dosáhl 12 410 eur.
Rychlý růst Slovenska se ale opíral o rozpočtovou expanzi, jež vrcholila v letech 1997 až 1998. Tehdy se schodek veřejných financí přehoupl přes pět procent HDP. V návaznosti na to rostl i celkový veřejný dluh, který v roce 1998 (kdy padl Mečiar) představoval 26 procent HDP. Český ukazatel byl tehdy přesně poloviční, jak vyplývá ze statistik Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Od té doby se trend nezměnil: Veřejné zadlužení v Česku koncem loňského roku odpovídalo skoro 23 procentům HDP, na Slovensku 38,5 procenta.
"Bratislava současně oddalovala cenovou deregulaci. Domácnosti tak mohly více utrácet, což ekonomice z hlediska dynamiky pomohlo, na druhé straně ale rostl dovoz, a tedy i obchodní schodek," podotýká Radomír Jáč z Commerzbank Securities.
"Slovensko během transformace mělo mnohem větší problémy než Česko s vnější nerovnováhou," poznamenal Lukas. Jeho celková zahraniční zadluženost koncem minulého roku dosáhla 12,2 miliardy dolarů, tedy skoro 52 procent HDP. Česko dlužilo 24,5 miliardy dolarů, tedy necelých 31 procent HDP.
Slovenský schodek v obchodu zbožím a službami dosáhl podle Lukase v posledních dvou letech nebezpečné úrovně (přes osm procent HDP). Uvedený schodek mohl být ještě hlubší nebýt toho, že slovenská koruna v období 1993 - 2002 oslabila zhruba o 14 procent, což pomohlo exportu. Loni její průměrný kurs vůči euru činil 42,70 SKK. Naproti tomu česká měna ve stejném srovnání posílila o 19 procent na průměrných 30,81 CZK za euro.
Slovensko dopadlo ve srovnání s Českem nejhůř v nezaměstnanosti. Její průměrný ukazatel se v roce 2001 přiblížil dvaceti procentům. "Slovenská ekonomika nebyla tak pružná jako česká a neměla tak pestrou strukturu," uvedl prezident pražského Liberálního institutu Jiří Schwarz.