Většina slovenských Romů podporuje vstup země do unie

Vstup do Evropské unie chápou jako svoji velkou šanci i slovenské národnostní menšiny.
Romové, kteří podle neoficiálních statistik tvoří asi deset procent zdejších obyvatel, však patří mezi nejméně informované Slováky a mnohé z nich odrazuje od referenda také přílišná vzdálenost hlasovacích místností od osad, kde žijí.
"Je pravda, že Romové vědí o unii méně než většina společnosti, ale nemyslím si, že ten rozdíl je příliš velký," říká sociolog Michal Vašečka ze slovenského Institutu pro veřejné otázky. "Jejich vtah k unii je navíc velmi pozitivní. Podle našich průzkumů podporuje EU kolem 64 procent dotázaných Romů."
Zástupci všech romských organizací vyzývali k účasti na referendu i prostřednictvím akcí financovaných slovenskou vládou. Přísná pravidla evropské patnáctky proti rasové diskriminaci a důsledné prosazování principu rovnosti na trhu práce chápou jako největší výhodu, kterou jim unie nabízí.
"Zajímají je hlavně výhody vstupu a těmi jsou pro ně práce a volný pohyb," řekl na společné tiskové konferenci Ladislav Richter z Rady nevládních organizací romských komunit. Nezaměstnanost v této komunitě totiž dosahuje asi devadesáti procent.
Maďarská menšina si od rozšíření Evropské unie slibuje především větší ochranu svých práv a lepší možnost studovat a pracovat přímo v Maďarsku za stejných podmínek, jako tamější občané. Řadí se proto mezi největší eurooptimisty na Slovensku - rozšíření podporuje ještě více, než "běžní občané". Maďarské politické elity pochopitelně spojují EU i s vírou v řešení problémů regionu na jihu středního Slovenska, uvádí Vašečka. "Rozvoj spolupráce se severním Maďarskem je pro ně jediným východiskem ze špatné sociální situace."