Euroskeptici raději zůstávají neviditelní

/od naší zvláštní zpravodajky/
Na hlasování o vstupu do Evropské unie upozorňoval včera v bratislavských ulicích jen modrý automobil s tradičními hvězdičkami a výzvou: "Přijďte volit!". Obyvatelé města o něj nejevili téměř žádný zájem.
"Ať s tím dají pokoj," kroutili hlavou důchodci postávající před Prezidentským palácem. Podobná slova na adresu Evropské unie lze ve slovenských městech zaslechnout často. Najít organizované euroskeptiky je však v zemi, kde pro unii společně horují nacionalisté i komunisté, ještě před pár týdny nemožné.
Z přílišného eurooptimismu se podle slovenských politologů stala nevýhoda a na mlčící odpůrce evropské patnáctky si stěžoval dokonce i vicepremiér pro evropskou integraci Pál Csáky.
Kampaň před referendem se omezila na nezáživné diskuse a monotónní projevy politiků. "Sám jsem zvědav, kdo se bude dívat na televizní debaty, v nichž zní jen hlas pro EU. Ale jako člen vlády euroskeptiky shánět nebudu," tvrdil Csáky.
Diskuse o výhodách či nevýhodách členství v unii se vlastně nikdy nerozběhla a mnozí Slováci mají pocit, že nejsou dostatečně informováni.
Jediná občanská iniciativa vyzývající proti vstupu do EU se jmenuje Povedzme NIE! a vznikla teprve minulý týden. Její členové tvrdí, že vláda evropské kritiky cíleně potírá.
"Nepodpoří žádné aktivity, které nejsou v souladu s její politikou," stěžuje si mluvčí hnutí Milan Huttaš. Vláda jim prý nedala ani korunu, ačkoli předložili několik projektů. Svou činnost proto financují z vlastní kapsy.
Také slovenský politolog Marián Velšic přiznává, že nálepka euroskeptika se v zemi příliš nenosí. "Mnoho odborníků i lidí z médií tvrdí, že kritici unie neexistují. Samozřejmě to není pravda."
"Znám spoustu novinářů, kteří jsou euroskeptici. Jsou to i lidé z odborných kruhů. Bojí se ale zařadit," tvrdí Velšic. "Hrozí totiž, že budou označeni za nacionalisty."
Organizovaní slovenští euroskeptici jsou výjimeční i tím, že více než samotný vstup do unie jim prý vadí údajná manipulace s občany a zamlčování informací o nevýhodách členství v unii. To je také hlavní důvod, proč organizace Povedzme NIE! vznikla.
"Podstata referenda je ve sporu ANO a NE," říká Huttaš. "Pokud neexistuje spor a diskuse, je škoda času a peněz daňových poplatníků."
Na nedostatek informací si stěžují především mladí lidé do třiceti let, důchodci, příznivci strany Smer a komunisté, kteří kritizovali jednostrannost kampaně, ačkoli vstup do EU podporují.
Bratislavský politolog Grigorij Mesežnikov však namítá, že kampaň před referendem informovala občany dostatečně. "Byla sice do určité míry rozpačitá, ale jejím úkolem nebylo příliš přesvědčovat. Podpora Evropské unii je stabilně vysoká kolem sedmdesáti procent," tvrdí Mesežnikov.
Kritiku odpůrců unie vyvolává i fakt, že nynější referendum má pouze konzultační funkci a v případě neúspěchu může vstup schválit parlament.
"Uvědomujeme si nesmyslnost takto připraveného referenda. Tvrzení o nezávaznosti výsledku hovoří jasnou řečí, nekoná se referendum, ale nezávazná konzultace," uvádí mluvčí skupiny Povedzme NIE.
Již nyní je jisté, že Slováci řeknou unii buď ANO, nebo k referendu nepřijdou. Euroskeptici však svůj boj nevzdávají a hodlají podat stížnost vůči podobě nynějšího referenda ke slovenskému ústavnímu soudu. "Věříme, že přímá demokracie má budoucnost v Evropě i na Slovensku," uzavírá Huttaš.