Alkohol ničí mozek déle než se myslelo

Alkohol poškozuje funkce mozku déle, než si vědci doposud myslili. Dokonce i poté, co si lidi myslí, že vliv alkoholu už pominul, má stále ještě negativní dopad na některé jeho funkce, napsal včera zpravodajský server BBC News s odvoláním na studii vědců z Montrealu.
Vědci posuzovali vliv alkoholu na celý mozek i na jednotlivé jeho funkce, jako je abstraktní myšlení, plánování a schopnost kontrolovat vlastní chování. Zjistili, že výkon mozku byl postižen dokonce i poté, co se koncentrace alkoholu v krvi snížila na úroveň, kterou si už lidé neuvědomují.
"Lidé, kteří si mysleli, že mají před jízdou domů počkat dvě hodiny, měli možná čekat šest hodin," řekl profesor Robert Pihl z Univerzity Montreal.
Výkonné funkce mozku jsou kontrolovány částí známou jako čelní lalok. Ten je více než dvakrát větší u lidí než u jim nejbližších primátů. Mnoho vědců věří, že právě tato oblast mozku člověka definuje jako druh, protože ho vybavuje schopností komplexního myšlení.
Vědci porovnali výkonnost dobrovolníků, kteří dostali směs alkoholu a pomerančového džusu, zatímco kontrolní skupina dostala nealkoholické placebo.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist