Pozitivem této investice je garance, že klient o své peníze nepřijde - vždy získá i určitý minimální výnos. Minimum se týká jen případu, kdy kapitálové trhy klesají. V opačném případě mohou investoři dobře vydělat. Jediným omezením u zajištěných fondů byla dříve relativně vyšší suma minimální investice. To ale už u některých nabídek neplatí.
Vstup do fondu je vždy časově omezen
Pro zajištěné fondy je společným jmenovatelem časově omezená nabídka. Zájemce o tento způsob investování musí své peníze vložit jen v upisovacím období, které trvá několik týdnů. Pak už klient nemůže do zajištěného fondu vstoupit.
Nejnovější nabídkou na trhu je zajištěný fond ČSOB Světový Click+2. Tam stačí investice jen ve výši 10 tisíc korun. "Minimální výnos fondu je při splatnosti stanoven na osmi procentech, ovšem s možností dosáhnout až 30 procent. Roční zhodnocení se tak pohybuje mezi 1,44 a pěti procenty," říká Jan Bárta z ČSOB Asset Management.
Upisovací období u tohoto fondu je stanoveno od 2. června do 11. července. Doba splatnosti fondu činí pět let a čtyři měsíce. Klient samozřejmě může z fondu vystoupit i dříve, ovšem připravuje se o záruku minimálního výnosu. Kolik v okamžik předčasného prodeje investor získá, závisí na aktuální tržní ceně. Vstupní poplatek činí při minimálním vkladu dvě procenta.
Nabídka fondů HSBC končí 17. června
Konkurenční nabídkou na tuzemském trhu jsou zajištěné fondy HSBC. Ty se prodávají už od 22. dubna a právě za několik dní končí jejich upisovací období (17. června). "Původně bylo investorům nabízeno celkem pět investičních variant, které se odlišují cizí měnou a minimální výnosností. Dnes jsou však již dolarové fondy pro velký zájem vyprodány. Investovat lze tak už jen v eurech a v britských librách," říká Martin Fuchs z HSBC Bank.
Velký zájem o dolarové fondy lze přisuzovat zlevňování této měny pro tuzemské investory. "V průběhu července se však investoři mohou těšit na novou nabídku zajištěných fondů HSBC," slibuje Martin Fuchs.
V případě zajištěných fondů HSBC mají investoři v současné době na výběr celkem ze tří variant. První dvě se týkají Růstového asijského fondu Annual. Klient může investovat buď v britských librách, nebo v eurech. Minimální výše investice činí vždy pět tisíc (GBP či eur). Délka existence zajištěného fondu činí pět let, fond bude ukončen k datu 2. července 2008.
Po této době se zahájí výplaty klientů. Podle zvolené investované měny činí minimální výnos za pět let jedenáct procent (investice v britských librách). Naproti tomu maximální výnos není ničím omezen. Klient vždy získá zpět přinejmenším vložené peníze a dále bonus. Jeho výše se odvíjí od vývoje kapitálových trhů a tvoří ho uzamčené výnosy z jednotlivých let. V nejhorším případě získá klient 8,5 procenta (pokud byla investice v eurech).
V aktuální nabídce HSBC Bank je rovněž růstový zajištěný fond, který je vázán na Nasdaq 100 Index. U tohoto fondu lze investovat už jen v britských librách. Nejnižší možná investovaná částka byla stanovena opět na úrovni pěti tisíc britských liber. Minimální výnos za pět let činí 12,5 procenta.
Jak investovat do zajištěných fondů?
V případě zajištěného fondu ČSOB Světový Click+2 lze investovat přes pobočkovou síť Československé obchodní banky. Investici do obou zajištěných fondů HSBC Bank je možné provést přímo na pražské pobočce banky. Zájemci mohou využít také služeb obchodních partnerů tohoto peněžního ústavu. To jsou například Česká spořitelna, eBanka, HVB Bank či Raiffeisenbank.
Garantovaný fond není vhodný pro všechny
"Zajištěný fond může být vhodnou variantou pro investora, který se bojí akcií, ale nechce se spokojit s nízkými výnosy na peněžním trhu," říká Petr Šimčák z poradenské společnosti Moneco. Tento typ fondů je alternativou k dlouhodobějším úložkám v bankách a podílům ve fondech peněžního trhu.
Nevýhodou investice do zajištěného fondu je dlouhá vázací doba, po níž jsou peněžní prostředky klienta blokovány. Garance minimálního výnosu je spojena jen s případem, kdy klient svoje podíly neodprodá dříve.

Nabídka zajištěných fondů na tuzemském trhu