Průmyslové podniky si budou moci svobodně vybrat dodavatele elektřiny a plynu už v roce 2004

Evropská unie uvolní trh s energií do roku 2007

/OD NAŠEHO ZPRAVODAJE/
Evropská unie včera schválila zákon, podle něhož by se měl unijní trh elektrické energie a plynu plně liberalizovat do roku 2007. Výrobci a distributoři budou mít na jeho základě povinnost sdělovat zdroj, z něhož se energie vyrábí, aby si odběratelé mohli lépe vybírat. Průmyslové podniky si budou moci svobodně vybrat dodavatele elektřiny a plynu už v roce 2004. Od roku 2007 i běžní spotřebitelé.
Česká republika, která se stane členem Evropské unie 1. května 2004, bude mít na základě přechodného období vyjednaného během vstupních rozhovorů výjimku na uvolnění trhu se zemním plynem do 31. prosince 2004. U elektřiny se musí řídit novým unijním zákonem.
"Jen jediné slovo vystihuje tento okamžik: konečně. Liberalizace energetiky přinese větší konkurenci a tlak na ceny. Nový zákon bude prospěšný pro celou unijní ekonomiku," uvedla komisařka EU pro energetickou sféru Loyola de Palacio. Zákon také nařizuje striktní oddělení výroby energie od přenosu. Všichni spotřebitelé mají navíc dostávat informace o zdroji nabízené energie a dopadu její výroby na životní prostředí. Producenti energie bez rozdílu mají mít stejný přístup k přenosovým soustavám.
Nutnost sdělovat původ energie si vymínilo Rakousko, které má odpor k jaderným elektrárnám. Vídeň se zatím bez úspěchu snaží přimět unii, aby od jaderné energetiky upustila. Občané členských států tak budou mít alespoň možnost volit, zda chtějí energii ze šetrnějších obnovitelných zdrojů k přírodě, zemního plynu, uhlí nebo atomu.
"Evropská komise bude pečlivě monitorovat, zda členské státy uvedly nový zákon do praxe. Bylo by trestuhodné, kdyby se některé země snažily nadále svůj trh chránit a ohrožovaly konkurenci," dodala de Palacio.
Evropská komise se především obává Francie a Itálie. Tyto země zatím jen minimálně pokročily v liberalizaci energetiky. Jen velké průmyslové podniky ve Francii mají v současnosti možnost vybrat si mezi dodavateli elektřiny a plynu. Zbytek Francie je stále odkázán na dominantní společnosti Electricité de France a Gaz de France.
Evropská unie zahájila liberalizaci energetiky na počátku devadesátých let. Jednotlivé státy mají mít v současnosti otevřen trh z 35 procent u elektřiny a z 28 procent u plynu. Francie kritéria nesplňuje a Evropská komise jí vyhrožuje žalobou u Evropského soudního dvora.
Naopak Německo, Velká Británie, Švédsko, Dánsko a Finsko svůj energetický trh otevřely tak, že pro ně nebude problém nový zákon uvést do praxe.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist