Ve slovenské Detvě se v sobotu uskuteční netradiční zabijačka. Papriku, rýži a další potřebné suroviny totiž přinesou úředníci z radnice. Peníze na to mají. Rodině pořádající zabijačku totiž vzali přídavky na děti.
Proč? Děti nechodí do školy, a to je důvod k odebrání dávek. Aspoň dle prvního balíku sociálních reforem ministra práce, sociálních věcí a rodiny 1/4udovíta Kaníka. Kdo chce od státu sociální dávku, musí si ji zasloužit.
Pokud má dítě více než patnáct neomluvených hodin měsíčně, jeho rodiče přídavky prostě nedostanou. "Nechá si je samospráva, aby dětem koupila obědy nebo pomůcky do školy. Účelem je, aby se peníze nedostaly k nezodpovědným rodičům," zdůvodňuje opatření tiskový mluvčí Kaníkova ministerstva Martin Danko.
Detva přitom není výjimkou. V Jasově v okresu Košice zastavili vyplácení dávek 34 rodinám, obec Medzev hlásí okamžitý nárůst docházky záškoláků - o sto procent. Podobné zkušenosti mají i další města, obzvláště ze středního a východního Slovenska.
Ještě viditelnější dopad reforem postihl dlouhodobě nezaměstnané. Kdo chce brát slušnou podporu, musí chodit dvakrát měsíčně na úřad práce. Kaník navíc připravil "Program udržení pracovních návyků". Spočívá v tom, že nezaměstnaní mají pomáhat v obcích, jejichž starosta o to požádá. Například ve Vyšném Mirošově budou pomáhat při stavbě čističky, ve Slovenské Lupči čistit potok.
"Odhadujeme, že Kaníkovy reformy se na snížení počtu nezaměstnaných podílely až zhruba z jedné třetiny," říká vedoucí redaktor ekonomického časopisu Trend Radoslav Baťo. Hlavní ekonom Všeobecné úvěrové banky Vladimír Zlacký dodává: "Pozitivní roli hraje i rostoucí ekonomika a samozřejmě sezónní vlivy."
Klíčovou součástí prosazovaných opatření je reforma penzijního systému. Především zavedení druhého, tak zvaného kapitalizačního pilíře. "První pilíř - průběžný systém - byl vládou schválen. Druhý je v připomínkovém řízení. Vše chceme stihnout tak, aby reforma vstoupila v platnost v lednu," říká ministr Kaník.
Kaník navíc prosadil podstatné změny v zákoníku práce. Novela začne platit od prvního července. Analytik Vladimír Zlacký je k šancím na prosazení změn optimistický: "Pokud nedojde k něčemu nepředvídatelnému, vláda ve svém reformním úsilí vytrvá."
"Snížení zaměstnanosti se však téměř netýká slovenských Rómů," říká Karel Novák, humanitární pracovník, který pracuje na slovenské Spiši. "Na pracovním trhu funguje skrytá diskriminace a Rómové nemají příliš šanci uspět. Reforma je proto nemotivuje," dodává Novák.