Stát šetří i na "svých" pojištěncích

Zdravotní pojišťovny se budou muset obejít bez necelých dvou miliard korun. Ministryně zdravotnictví Marie Součková včera neuspěla se svým návrhem, aby stát platil za děti, důchodce a další státní pojištěnce o 35 korun víc. Vláda souhlasí s tím, aby stát přidal k současným platbám pouze osm korun.
Součková chtěla, aby se vyměřovací základ pro výpočet pojištění valorizoval o 7,5 procenta. Za pojištěnce, za které platí stát, by tak pojišťovny dostávaly měsíčně 502 korun místo dosavadních 467. Kabinet tak na návrh ministerstva financí souhlasil s valorizací o necelá dvě procenta. Stát za každého pojištěnce zaplatí pouze 475 korun.
"My jsme pouze prosazovali vládní dohodu z Kolodějí, kde se dohodlo, že valorizace bude odpovídat inflačnímu vývoji," uvedla mluvčí ministerstva financí Eva Nováková.
Ministryně Součková však počítala, že tímto krokem přidá peníze do zdravotnictví. VZP odhadovala, že by takto ročně získala o 1,75 miliardy víc.
"U navýšení o 1,8 procenta jde o tak mizivé částky, že o nich nemá smysl ani mluvit," uvedl mluvčí pojišťovny Jiří Suttner.
I kdyby však Součková uspěla, nedostatek financí ve zdravotnictví by to podle pojišťoven nevyřešilo. Místo navyšování prostředků by proto mělo ministerstvo snižovat výdaje za péči. "Víc peněz by se v systému stejně rozplynulo," tvrdí Jaromír Gajdáček ze Svazu pojišťoven.
Přesto by pojišťovny uvítaly, kdyby Součková uspěla. Její návrh by podle nich snížil nespravedlnost při platbách pojištění. Zaměstnanci totiž na pojistném odvedou nejméně tři tisíce korun měsíčně, stát však dává necelých pět set. Na tento systém pak doplácí VZP, která má nejvíc "státních" pojištěnců.
Ale ani na to, co včera vláda schválila, není dost peněz. Pro letošek ministerstvo financí vyčlenilo na platby za státní pojištěnce 32 miliard, což nestačí na dohodnuté zvýšení plateb o 1,8 procenta. (mec)