www.ihned.cz/prikryl
hn: Vstup do Evropské unie mění podmínky podnikání pro české firmy. Budou výrazně náročnější. Dá se tato situace nějak stručně charakterizovat?
Unie je jen jednou součástí světové ekonomiky. A ta se podstatně změnila. Nejtypičtějším rysem je skutečnost, že nabídka nyní doslova ve všech odvětvích a oborech vysoce překračuje poptávku. To vyvolává značný tlak na výkonnost všech firem a na schopnost rychle se adaptovat na měnící se požadavky trhu. Stalo se u nás zvykem srovnávat se s ekonomikou unie. Je to přirozené, ale ne nejvýstižnější.
hn: Proč myslíte?
Například Německo na začátku 50. let dosahovalo asi poloviny produktivity USA. Začátkem 90. let Spojené státy téměř dostihlo. Ale nyní je již jen na osmdesáti nebo i méně procentech a rozdíl se stále zvyšuje. Spojené státy vynaložily na vědu přibližně dvojnásobek prostředků oproti unii. Studie McKinsey Global Institute hovoří i o špatném evropském tržním prostředí s přehnanou regulací a nepružností trhu práce. Podle mne tu hraje značnou roli i úroveň managementu. Ten "americký" zajišťuje vyšší výkonnost než "evropský".
hn: Co si můžeme představit pod pojmem "americký" management?
Především důslednou závislost mezd na dosažených výsledcích. Například po roce 2001 došlo jak v USA, tak v unii k ekonomické stagnaci. Platy amerických manažerů se v důsledku toho prudce snížily, zatímco v unii manažerské platy zůstaly na stejné úrovni. Američané chtějí v tomto směru jít ještě dál. Chtějí u zaměstnanců přejít na systém "portfolio workers", tj. ustoupit od klasických pracovních poměrů a přejít k uzavírání smluv na provedení určitých přesně definovaných prací.
hn: Není to příliš tvrdé?
Je to jistě náročné, ale spravedlivé. Oba partneři vědí, jaká jsou jejich práva a povinnosti. A samozřejmě to motivuje pracovníky k samostatnému hledání cest k dosažení stanovených cílů. Nesporně to vede k vysoké výkonnosti.
hn: Jak vidíte situaci u nás?
Zdá se mi, že se snažíme vytvořit jakousi všeobecnou "božskou pohodu". Začíná to na základních školách. Slýcháme heslo: "Neznámkujte děti!" Ale jak budou motivovány k tomu, aby si osvojily potřebné znalosti? Nebo: "Spojme výchovu méně nadaných s nadanými.Ti je "potáhnou" nahoru." Ale dovedete si to představit v praxi? Vždyť by to vedlo k utlumení těch nejnadanějších. Ani situace absolventů škol není nejlepší. Mnoho jich nenastupuje po absolutoriu do práce a rovnou míří na úřad práce. A to nemluvím o struktuře středo a vysokoškoláků. Již dnes se projevují důsledky nedostatku absolventů technických škol. A v zaměstnání? Podívejte se na "nemocnost" - v některých podnicích dosahuje až devatenácti procent. Pětina zaměstnanců je "nemocná". Zkrátka chováme se, jako bychom narazili na mocné naleziště ropy nebo zlata. Ale to je nebezpečné a ohrožuje nás to všechny.
hn: A co "evropský" management?
S výjimkou skandinávských států si dostatečně neosvojil nejmodernější metody managementu, zůstává u metod, které dobře fungovaly v bohatém období vysoké konjunktury, ale v současné době superkonkurence už nejsou dostatečně účinné. Výborně to charakterizovat kancléř Schröder: "Každého, kdo se pokusí ignorovat realitu, odsune realita do pozadí... Potřebujeme v této zemi i změnu v mentalitě. Ti, kteří se domnívají, že vše může zůstat tak, jak je, klamou sami sebe." A nezapomínejte, že my jsme za výkonností Německa ještě hodně a hodně pozadu.
hn: Máte nějaké postupy, které by mohly situaci řešit a které jste si třeba už alespoň částečně vyzkoušel v poradenské praxi?
Především bych rád řekl, že bych jako člověk také rád žil v "božské pohodě". Ale jako profesionál musím, bohužel, konstatovat, že to v současném globálním, superkonkurenčním světě není možné. Trhy jsou dnes otevřené a vstoupili na ně mnozí hráči. Jen Čína má jeden a půl miliardy obyvatel. Mají minimální mzdy - dělník asi třicet dolarů, technik stovku za měsíc. A ovládají nejen primitivní výrobu v obrovských kvantech (loni například šest miliard párů bot), ale i nejsložitější technologie včetně kosmických. Přitom Čína představuje jen asi třetinu východoasijského regionu. A na druhé straně jsou USA se svými sofistikovanými produkty. A další konkurenti. Prostě - pro "božskou pohodu" v našich firmách není místo. Kdo se vysoké náročnosti současného světa nepřizpůsobí, zahyne!
hn: Na jednom ze seminářů pro vedoucí pracovníky jste nedávno hovořil o nutnosti nátlaku na pracovníky.
Ano, ale neměl jsem na mysli jakýkoli nátlak, tím méně brutální nátlak z poloviny 19. století. Má-li být účinný, musí být nátlakem systematickým, neúprosným, ale také vlídným. A musí být také obousměrným. Manažeři musejí být sami na sebe daleko přísnější, náročnější. Dávat si náročnější úkoly, a také je plnit!
Základem systematičnosti je strategie firmy, strategické cíle. Jinak by zaměstnanci nevěděli kam směřovat. Neúprosnost spočívá v tom, že od pracovníků důsledně vyžadujeme dosažení stanovených efektů a nebereme v úvahu "objektivní příčiny". K tomu jsme vypracovali účinné metody, které v řadě podniků používáme. A vlídnost? Ta je dána tím, že pracovníci jsou silně hmotně i nehmotně k plnění úkolů motivováni. Že jsou jim dávány možnosti neustále si zvyšovat kvalifikaci. Tím, že jim poskytneme svobodu k samostatnému nalezení cest, jak plnit úkoly. A koneckonců i pochvalu, vlídné slovo nebo osobní pomoc při řešení obtížných osobních situací.
hn: Na semináři jste také mluvil o systému trvalého zlepšování.
To je typický příklad systematického, neúprosného, ale vlídného nátlaku. Spočívá v tom, že každý manažer se jednou za tři měsíce zeptá všech svých podřízených, co za toto období zlepšili a co hodlají zlepšit v budoucnu. Výsledek - trvalé zlepšování. Systematičnost spočívá v pravidelnosti. Neústupnost ve vyžadování efektů. Vlídnost - zaměstnancům poskytneme možnost studovat, navštěvovat různé semináře, školení a podobně. Je to výborná metoda.
hn: Ví se, že pomáháte zavádět strategie do desítek firem. Jaký máte celkový pocit?
Nastupující etapa bude nesporně daleko náročnější než minulé období. Nejlepší manažer světa posledního dvacetiletí Jack Welch říká: "Bude to doba zaťatých pěstí a odřených kloubů. Bude to brutální." Ale dodejme: Firma, která bude mít výborný produkt za správnou cenu, moderní distribuční sítě a vynikající servis, se nemá čeho obávat. Čeká nás však mnoho intenzívní a tvůrčí práce. Ale všude se setkávám v našich firmách se vzdělanými lidmi. Proto jsem optimista a jsem pevně přesvědčen, že situaci zvládneme.
[*]

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist