Praktická tříkolka stojí 100 tisíc korun

Na trhu se objevil nejlevnější užitkový vůz. Tříkolka Piaggio se nabízí v řadě verzí od pick-upu po dodávkové provedení a stojí nejméně 99 900 korun bez daně.
"Tříkolky se snažíme nabídnout živnostníkům, zahradníkům, firmám rozvážejícím pizzu, ale i městské policii, České poště nebo Telecomu," říká Filip Veselý, šéf společnosti AP3, která netradiční vozítka italského výrobce v tuzemsku začala před pár týdny nabízet.
Piaggio se třemi koly se vyrábí ve dvou základních variantách. Menší model APE 50 je dlouhý jen dva a půl metru a má motor s objemem 50 cm3. Snese maximální zátěž 205 kilogramů. Za sto tisíc je k mání verze pick-up, dodávka stojí 125 tisíc bez DPH. V nabídce je i Piaggio APE 50 s elektromotorem, které přijde na 275 tisíc korun.
Díky motoru s nízkým objemem může Piaggio APE 50 řídit majitel řidičského oprávnění na malý motocykl, tedy i patnáctiletý člověk. Maximální rychlost je 40 km/h, nádrž pojem deset litrů benzínu a převodovka má čtyři stupně a zpátečku. Spotřeba se podle výrobce pohybuje okolo 2,7 litru na 100 kilometrů.
Slabší a menší model APE 50 připomíná motocykl i tím, že se z malé kabiny ovládá pomocí řídítek. Druhá verze, Piaggio APE 703, má nejen silnější pohonnou jednotku a délku přes tři metry, ale i ovládání volantem a pedály jako v automobilu. A především uveze i zátěž větší než 700 kilogramů. Také jeho využití už se trochu blíží malému nákladnímu vozu, neboť se prodává například ve verzi valník, sklápěč, ale i jako malý jeřáb.
Tříkolka APE 703 stojí přes 150 tisíc korun a má opět jednoválcový dvoutaktní motor, ale s větším objemem 218 cm3. Stejně jako u slabší verze se o jeho chlazení stará vzduch. Silnější piaggio se umí rozjet až na 65 km/h, spotřeba lehce překračuje čtyři litry. Nádrž je patnáctilitrová. Vzhledem k objemu motoru už se od řidiče vyžaduje vlastnictví řidičského průkazu na motocyklovou skupinu A, které je možné získat od 17 let.
Jak se vlastně s netradičním tříkolovým strojem jezdí? "Schválené jsou obě verze jako motocykl, takže i jízda je podobná motorce. Chce to chvíli na to, aby si člověk zvyknul, že například v plné rychlosti nejde zprudka zatočit. Podle mých zkušeností do města stačí i slabší APE 50," tvrdí Filip Veselý, jednatel firmy dovážející tyto tříkolky.
Italský výrobce motocyklů Piaggio má s výrobou laciných nákladních tříkolek více než padesátiletou zkušenost. "V Itálii se jich prodá 15 tisíc každý rok, my zatím plánujeme roční prodej sto kusů," uvádí Filip Veselý. S nabídkou užitkových vozů Piaggio začala jeho firma nedávno, prodejní i servisní síť tak zatím vzniká.
Jako každé vozidlo, které je netradiční, má i tříkolové Piaggio řadu fanoušků a klubů po celé Evropě. Pořádají se dokonce i rychlostní závody pro majitele těchto nevšedních tříkolek nebo dálkové přejezdy pouštními zeměmi.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist