Němečtí experti vyjádřili vážné obavy, že menší a střední firmy zatím nejsou na chystané rozšíření Evropské unie v květnu příštího roku připraveny.
"Nezaměstnanost ve východních spolkových zemích zřejmě vzroste nejméně o půl miliónu lidí," domnívá se Ebehard Hamer, který stojí v čele Dolnosaského ústavu pro ekonomiku a společenské vědy.
Již dnes dosahuje počet lidí bez práce na východě Německa téměř dvaceti procent. Statisíce lidí se proto v uplynulé dekádě z východních spolkových zemí vystěhovaly.
Podle studie tohoto hannoverského ústavu, ze které citoval list Frankfurter Allgemeine Zeitung, je ohroženo na východě Německa sto tisíc menších a středních firem: Tedy každá pátá, pokud se nezapočítávají velké podniky.
Noví členové unie, obzvláště Polsko a Česko, přinesou podle expertů zvýšenou konkurenci: Budou soutěžit ve státních zakázkách a vnesou více soutěživosti do ekonomiky ve východoněmeckých regionech při hranicích s oběma zeměmi.
"Východoněmecké radnice v takových případech samozřejmě sáhnou po levnějším dodavateli," tvrdí Hamer. "Tehdy se projeví levnější náklady v Česku a Polsku, kde jsou v porovnání s Německem třetinové mzdy."
Toho se obávají již delší dobu především Němci, kteří žijí u polských hranic. "Všichni mladí lidé odsud odcházejí, protože zde není práce," řekla agentuře Reuters východoněmecká hoteliérka Inke Wollankeová. "To vše se ještě zhorší, až polské hranice zmizí," tvrdí. Neuklidnil ji ani záměr německé vlády chránit po rozšíření trh pracovních příležitostí.
Prestižní mnichovský ekonomický ústav Ifo podobné obavy částečně tlumí.
"Některé firmy, které působí v oblasti služeb v příhraničních regionech, mohou pocítit příchod konkurence," připouští analytik Wolfgang Gerstenberger. "Mnohé zahraniční firmy mohou využít geografické blízkosti a nabízet své služby levněji," soudí. To podle něj ale přinutí německou konkurenci zlevnit služby a zkvalitnit produkci.
Vedle jistého utlumení některých neživotaschopných výrob na východě Německa přinese rozšíření také nezanedbatelné výhody, které přinese otevřený trh.
Podle výzkumů Deutsche Bank se tak bude zvyšovat vývoz Německa do východoevropských zemí. Export vzrostl od roku 1991, kdy činil tři procenta, na osm procent. Pro východní spolkové země je potom tato cifra ještě vyšší: přibližně čtrnáct procent.
"Především Sasko, vklíněné mezi Česko a Polsko, bude těžit z příznivé polohy," tvrdí Gerstenberger.
Výzkum Deutsche Bank rozlišuje dvě etapy: V první fázi převáží konkurenční tlak nad výhodami. Zejména výroby méně náročné na technologie se budou stěhovat za levnější pracovní silou. Teprve později by měly převážit klady, které znovu přitáhnou zájem investorů.
Podle průzkumu Drážďanské obchodní komory přesto počítá 48 procent podnikatelů se zhoršením svého postavení na trhu po květnovém rozšíření o desítku kandidátských zemí.