Doživotní trest za třetí těžký zločin může soudce zmírnit na 25 let

/od našeho zpravodaje/
Novelu trestního zákona, která na Slovensku zavádí do praxe zásadu Třikrát a dost, vytvořilo Křesťansko-demokratické hnutí. V dubnu získala v parlamentu i několik opozičních hlasů. Verze, kterou poslanci schválili, je ale mírnější než původní návrh.
Ten uváděl, že v případě třetí recidivy má být udělen pachateli automaticky trest doživotí. Po připomínkách soudců, advokátů a diskusi v parlamentě však novela není tak striktní a umožňuje soudci dle uvážení a po posouzení případu zmírnit trest na 25 let nepodmíněně.
Není však možné, aby se odsouzený dostal z vězení na podmínku.
Novelizovaný zákon striktně stanovuje, při kterých závažných trestných činech se bude zásada Třikrát a dost používat. Týká se to kupříkladu vraždy, únosu, znásilnění, sexuálního zneužívaní, vydíraní a kuplířství.

Je to módní podvrh, tvrdí univerzitní expert

Vedoucí katedry Trestního práva Právnické fakulty bratislavské Univerzity Komenského Vladimír Čečot však patří mezi odborníky, kteří novelu kritizují.
"Zásada Třikrát a dost je módní podvrh. Pustili jsme se cestou penalizace a kriminalizace, což je v rozporu se směřováním moderního právního světa," tvrdí.
Politici měli podle něj vzít v úvahu i to, že země míří do Evropské unie, avšak v kontinentálním právním systému se zásada nevyužívá. "Stejně jako se při vstupu do EU přizpůsobuje pracovní či občanské právo, mělo by se do jisté míry sladit i právo trestné," domnívá se Čečot.
V opačném případě podle něj hrozí nebezpečí vývozu kriminality. "Pachatelé budou hledat státy, v kterých jim udělí mírnější tresty," připomíná expert. Dokud nezačala platit nově přijatá zásada, měl soudce dostatek prostoru, aby o trestu pro pachatele rozhodoval individuálně.

Češi zásadu odmítli

Se stejnou novelizací trestního zákoníku přišla v České republice v roce 1996 KDU-ČSL.
Její návrh předpokládal, že soud by při druhém trestu za některé činy mohl dát doživotní trest. V případě, že by byl pachatel už dříve dvakrát odsouzen, soud by tento trest dát musel. Vládní kabinet ale tehdy návrh neschválil. Popíral by totiž zásadu individuálního pohledu na trestný čin a jeho pachatele.
Právě od českých kolegů získali část argumentů vůči původnímu návrhu novely zákona experti Slovenské advokátské komory.
"Schválená novela již neodporuje ústavě, ale soudci nabízí jen dvě možnosti. Doživotí, nebo 25 let," připomíná její místopředsedkyně Darina Michalková. Upozorňuje také, že tresty na Slovensku jsou příliš represívní a převýchovný cíl se postupně ztrácí.
Jak uvedl generální ředitel Sboru vězeňské a justiční stráže Oto Lobodáš, stál loni slovenské daňové poplatníky jeden vězeň více než 331 tisíc slovenských korun, přímé náklady dosáhly 71 tisíc korun.
Ve třetí, nejpřísnější nápravně-výchovné skupině je nyní téměř 700 vězňů. V lednu sbor evidoval 1124 dvojnásobných recidivistů. Zavedení zásady Třikrát a dost bude podle odhadů stát v příštím roce 8,5 miliónu korun.
Názor, str. 10

Počet vězňů na sto tisíc obyvatel (r. 2002)
USA 702
Kajmanské ostrovy 664
Rusko 638
Bělorusko 638
Slovensko 166
Česko 162
zdroj: ČTK