Vláda zvýší učitelům platy jen podle možností rozpočtu. Uvedl to včera premiér Vladimír Špidla s tím, že růst platů učitelů bude v průměru o třináct a půl procenta. To však už vláda učitelům slíbila v srpnu.
Ministryně školství Petra Buzková učitelům vzkázala, že postupné zvyšování mezd až na sto třicet procent celonárodního průměru potrvá několik let.
Školské odbory chtěly včerejší stávkou Špidlův kabinet donutit, aby na učitelské platy použil část z jedenáctimiliardové rezervy, kterou v rozpočtu objevil před týdnem ministr financí Bohuslav Sobotka. Miliardy mají být použity na podporu vládních priorit. Premiér potvrdil, že za jednu z nich je považována takzvaná vzdělanostní ekonomika. Do té se však učitelské platy nevejdou.
"Doufám, že vláda bude neústupná a nepodlehne tlaku odborů," uvedl poradce ministryně školství Martin Profant. Buzková má podle něj o použití rezervy jiné představy, neboť bude žádat 5,2 miliardy korun na rozvoj vysokých škol. "Pokud z nich nedostaneme alespoň část, univerzity nebudou schopny platit účty," tvrdí Profant. Naopak v základních školách podle něho kritická situace nehrozí.
Špidla tvrdí, že vzdělanostní ekonomika je jednou z oblastí, kde mohou vládní investice nejvíce prospět. To má být úkolem reformy veřejných financí, jež by pro tyto investice měla uvolnit prostředky. Napřesrok však vláda jinou investici než případných pět miliard do vysokých škol nechystá.
V dalších letech vláda plánuje investice do vzdělanostní ekonomiky za desítky miliard. Podle Profanta však dokážou vysoké školy a výzkum z veřejných rozpočtů využít maximálně dvacet miliard ročně.
Sociolog Petr Matějů tvrdí, že investice přinesou užitek, pokud se projektů budou účastnit soukromí investoři. Špidla dosud nezveřejnil, jakým způsobem chce peníze v příštích letech utrácet.
Postup vlády schvaluje hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík. "Finance dnes jdou především na základní školství, tam se ale rozpouštějí bez užitku. Proto by měly více dostávat vysoké školy a výzkum. Jen takové investice mohou podpořit ekonomický růst," soudí Mertlík.
Stávka byla úspěšná, tvrdí odbory.