Protest se učitelům povedl, libují si po včerejšku šéfové školských odborů. Největší stávky kantorů v historii České republiky se zúčastnilo přes 72 tisíc lidí. "A to je podle mě dostatečný signál pro vládu, že si problémy ve školství nevymýšlíme," říká předseda školských odborů František Dobšík.
Zároveň ale přiznává, že učitelé nemají ani po včerejšku vyhráno. "Nyní má vše v rukou vláda. Stávku budeme považovat za opravdu úspěšnou až v okamžiku, kdy ministři alespoň částečně přistoupí na naše návrhy," dodal Dobšík.
Vláda nadále trvá na tom, že další peníze na mzdy státních zaměstnanců v rozpočtu nemá.
"Pro zvýšení platů učitelů jsme udělali maximum, narostou jim řádově o tisícikoruny. Jsme zaskočeni, že ani to nestačí," říká mluvčí ministerstva školství Hana Vítková.
Delší stávka? Možná ano
Odborářům se taková vyjádření nelíbí a slibují další protesty. Odvrátit je prý může vláda - pokud změní názor. "Zatím nemůžu vyloučit ani delší stávku. Uvidíme, jak dopadnou jednání během příštích čtrnácti dnů," podotkl Dobšík.
I během včerejší stávky se ukázalo, že nejradikálnější učitelé jsou na jižní Moravě, kde zůstaly zavřeny tři čtvrtiny středních a základních škol. Tedy ještě více, než původně odboráři předpokládali.
"Je to důsledek toho, jaká je u nás neutěšená ekonomická situace," říká šéfka jihomoravských školských odborů Růžena Šalomonová. Z jejího regionu se navíc již nyní ozývají hlasy, že včerejší akce byla příliš mírná.
"Zavřít školu první školní den, kdy se neučí a rodiče stejně počítají s hlídáním svých dětí, určitě nikoho nic moc nepoškodilo. Měli jsme být tvrdší. Ale aspoň vláda ví, že především na Moravě jsou desítky tisíc nespokojených voličů a přestane konečně protěžovat policisty," uvedl učitel Milan Bartoš z Brna.
Učitelé vyšli i do ulic
Na Moravě se uskutečnila i jediná akce, během níž vyšli kantoři protestovat do ulic. Tři sta se jich sešlo v centru Olomouce.
"Přece nebudete sedět doma u televize a kávy nebo pobývat ve škole, když za to nepobíráte mzdu. Raději vysvětlíme občanům, co chceme," hlásal předseda olomouckých školských odborů Jan Romaněnko.
Podle průzkumů veřejného mínění se ale kantoři budou muset s vysvětlováním hodně snažit: Občané pro protesty učitelů pochopení nemají. Více než polovina rodičů se stávkou nesouhlasí.
Děti se nenudily
Žáci více než tří tisíc základních a středních škol, které včera stávkovaly, ale včera nemuseli svým rodičům život zkomplikovat. Radnice mnoha měst pro ně organizovaly náhradní program. Zábavné "zvířecí třídy" zavedla například pražská zoologická zahrada.
V Hrádku nad Nisou navíc možná kvůli stávce odstartuje nová tradice: Prvňáčky bude první den školy vítat starosta.
"Nechtěli jsme, aby hlavně prvňáčci přišli o svůj první den, a tak jsme jim zorganizovali velké přijetí na radnici. Teď zvažujeme, že bychom to tak mohli dělat každý rok," řekl ČTK starosta Martin Půta. Dveře školákům v obci totiž včera nezavřely jen školy, ale také dům dětí.
Buzková odjela na jih
Kvůli stávce musela plány změnit ministryně školství Petra Buzková, která vyrazila do Českých Budějovic. Tam našla dvě školy, které nestávkovaly: Základní školu Matice školské a Gymnázium J. V. Jirsíka.
Po přivítání prvňáčků se sešla za zavřenými dveřmi se stovkou odborářů. Učitele ale neuklidnila. "S tím, co jsem od ní slyšela, nejsem spokojená," neskrývala rozčarování odborářka Eva Soukalová.