V Hrádku chybějí učitelkám muži

V Základní škole v Novém Hrádku v podhůří Orlických hor sedí ve sborovně třináct převážně mladých učitelek. Kromě ředitele tam není žádný muž. Dokonce i školníkem je žena.
Jediný kantor odešel před dvěma lety dělat dealera obuvi, aby si víc vydělal. "To samo o sobě říká o situaci ve školství víc než dost," míní učitelka Blanka Svatoňová.
Když chce tato místní angličtinářka použít, co viděla na školení, sáhne doma po nůžkách a tvrdém papíru. Řediteli už ani neříká, že by potřebovala koupit kartičky pro výuku slovíček. Jsme rádi, že dostaneme peníze na učebnice, říká.
Včera škola zůstala zavřená. Učitelky se už v červnu rozhodly, že stávku za vyšší platy rozhodně podpoří. Proti nebyla žádná. Včera chvílemi seděly ve sborovně, pak chystaly třídy, rozdělovaly učebnice a sešity. Žádný rodič dítě do školy neposlal.
Starosta Nového Hrádku Vladimír Říha důvody ke stávce chápe. "Konkrétně tady na Hrádku musím dát učitelům zapravdu, že jejich nástupní platy jsou skutečně nízké," uznává. Ředitel školy Rudolf Kratochvil potvrzuje, že s obcí problémy nebyly. Horší to už bylo s místními lidmi.
"Bohužel nechápou naše požadavky. Navíc mediální kampaň nám nepomáhá, média nestojí na naší straně. Kantoři celou dobu drželi pusu. Situace uzrála natolik, že už je potřeba, aby se ozvali," říká. Málokdo podle něj ví, že učitelé nedostávají a ani nežádají 13. a 14. plat v plné výši, ale pouze polovinu měsíčního platu v červnu a v prosinci navíc."Veřejnost učitelům nikdy neodpustí osm týdnů prázdnin a volno o dalších prázdninách," je přesvědčen. Kantorky z Hrádku ale namítají, že učitelé nepracují jen čtyři hodiny denně a pak jdou domů. "Kdyby to tak bylo, tak doma další tři nebo čtyři hodiny neopravuji sešity, písemky, nepřipravují se na další den," vyvrací tuto představu učitelka Věra Švorcová.
Lidé z Hrádku si ale myslí své. "Učitelé mohou být rádi, že za svoji práci dostávají takové peníze. Nechápu, že chtějí za devět měsíců práce čtrnáct platů," diví se důchodce-chalupář Jaroslav Preclík. Růžena Bitnarová naopak souhlasí s tím, aby kantoři dostali přidáno. Stávku však se slzami v očích odsuzuje. "Děti dnes nic nevědí, školy mají špatnou úroveň. Netuší, kdo byl Masaryk, co je v Lánech. Takové ty zásadní věci, třeba i vlastenecké, ty by měly znát."
Syn Jany Ducháčové letos jde do druhé třídy. Podle ní by kantoři na úkor dětí stávkovat neměli. "Já jsem sice doma, takže problémy s hlídáním nemám, ale prosadit svoje požadavky by učitelé měli jinak, než zavřít školu," prohlásila.
Netuší ještě, že učitelky z Hrádku jsou odhodlány v říjnu podpořit i případný delší protest, pokud vláda požadavkům odborů nevyhoví. "Aby to mělo smysl a razanci, tak by to veřejnost měla pocítit," uvádí Svatoňová. Právě kvůli tomu zůstalo včera doma i čtrnáct prvňáků, i když je škola původně chtěla do budovy pustit. "Stávka by pak ovšem ztratila svůj účel. Navíc prvňákům je jedno, jestli půjdou do školy poprvé v pondělí nebo v úterý
Místní mateřská škola se k protestu nepřipojila. "Stávka je oprávněná. V našem případě by však rodiče měli větší problémy s hlídáním," vysvětluje ředitelka Soňa Brázdilová. Má i jiný důvod. Školka má novou fasádu. "Obecní úřad nás opečovává a já se prostě musím chovat rozumně," přiznává.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist