Rozšíření EU: Němci zvýší ostrahu hranic

Německá policie zesílí ostrahu hranic se zeměmi, které příští rok vstoupí do Evropské unie. Důvodem je podle německých politiků takzvaná přeshraniční kriminalita.
"Boj s touto kriminalitou výrazně posílí," řekl německému týdeníku Welt am Sonntag spolkový ministr vnitra Otto Schily.
Týdeník napsal, že německé odborníky vyděsila zpráva Evropské komise o stavu boje se zločinností v kandidátských zemích, která po-ukazuje na značnou korupci ve sborech potírajících kriminalitu. "Snažíme se s ní bojovat. Určité výsledky už máme," říká šéf hraničního odboru české cizinecké policie Josef Gebhart.
Česku se tak může vzdálit možnost začlenění mezi státy, jež uzavřely schengenskou dohodu. Tyto státy chrání pouze vnější hranice unie, pohyb uvnitř ní je volný.
Čeští vládní představitelé očekávají začlenění do schengenské struktury už v roce 2006. Někteří policisté jsou však pesimističtější a hovoří až o desetileté čekací lhůtě.
"V některých státech bývalého východního bloku vznikly skupiny a organizace, které rychle získaly neuvěřitelnou kriminální energii s vysokou specializací a mezinárodní mobilitou," říká bavorský ministr vnitra a odpůrce brzkého ukončení hraničních kontrol mezi dosavadními členskými státy a kandidátskými zeměmi Günther Beckstein.
Spolkový ministr Schily proto oznámil mnohem tvrdší opatření na hranicích s Polskem a Českem. Podílet by se na nich měli pohraničníci všech tří zemí. Společné hlídky přitom podle Gebharta slouží už dnes.
Česká opatření přijetím do unie časem zmírní. Hlavní tlak zvenčí bude podle Gebharta na východních hranicích Maďarska, Slovenska a Polska.
Na úplatkářství v české policii poukázala loňská zpráva o korupci. Úplatkářství nejvíce bují v pořádkové, až čtyřicet osm procent zjištěných případů, a dopravní policii - dvacet procent. Cizinecká a pohraniční policie se na statistice podílí téměř pěti procenty. Velká část korupčního jednání však zůstává neodhalena.
Právě kvůli korupci prošla cizinecká policie před necelými dvěma lety zásadní reorganizací. "Policisté proto například po nástupu do služby netuší, kterou oblast budou střežit," vysvětluje Gebhart.
Také proces povolování pobytu cizincům byl kvůli úplatkářství zprůhledněn. Pohovory se již ne-odehrávají v kancelářích, ale u přepážek ve veřejných místnostech.
Evropská komise nekritizuje ve své zprávě jen Česko. Kritické pasáže se dotýkají také Polska, Slovenska a dalších zemí. Polští ministři podle Welt am Sonntag připouštějí, že v zemi je třicet až čtyřicet procent zkorumpovaných policistů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist