Union banka žádá zpět 180 miliónů

Huserová je přesvědčena, že poslední představenstvo banky po zastavení plateb a výplat klientům této firmě neoprávněně vyplatilo (v přepočtu na koruny) přibližně 180 miliónů a protizákonně tak zvýhodnilo jednoho z věřitelů finančního ústavu.
Konkursní správkyně proto podala trestní oznámení na neznámého pachatele. V nejbližších dnech pak podle jejího mluvčího Roberta Korselta obdrží Daventree Trustees dopis, ve kterém správkyně požaduje zmíněnou částku zpět.
Union banka uzavřela s Daventree Trustees 10. ledna mandátní smlouvu, na jejímž základě měli být vyplaceni akcionáři Harvardu. Společnost proto prostřednictvím slovenské firmy Druhá strategická postupně převedla 9. ledna na účty banky 3,3 miliónu dolarů (tu se podařilo včas akcionářům Harvardu vyplatit), 18. února pak 203 tisíc dolarů jako doplatek první částky. Druhá zaslaná částka, v tentýž den, činila necelých 5,7 miliónu dolarů.
Jedenadvacátého února ale banka uzavřela pobočky a zastavila veškeré platby a výplaty klientům.
Pět dní poté Daventree Trustees odstoupila od smlouvy a požádala o navrácení peněz. Svou žádost ještě firma přes další prostředníky dvakrát urgovala.
Tehdejší představenstvo Union banky na mimořádných jednáních rozhodlo, že klientovi vyhoví a ústav 8. dubna vyplatil 5,9 miliónu dolarů. Právník Jiří Šabršula, který trestní oznámení kvůli Daventree podával za Huserovou, navíc tvrdí, že to nemusí být jediný případ, kdy představenstvo Union banky zvýhodnilo některého z věřitelů.
"Došlo tím k neodůvodněnému a nerovnému zacházení mezi ostatními klienty a Daventree Trustees," vysvětluje Šabršula. Podle něj bude proto třeba prověřit ještě seznamy dalších plateb a výběrů hotovosti od 21. února až do doby, kdy byl na banku vyhlášen konkurs.
Tehdejší generální ředitel a šéf představenstva banky Petr Votoupal, který se na rozhodnutí o vrácení peněz ve prospěch Daventree Trustees podílel, ale na tomto kroku nespatřuje vůbec nic protizákonného.
"Vše bylo důsledně právně ošetřeno. Víc se k tomu vyjadřovat nebudu," oznámil. Banka podle něj fungovala jako prostředník mezi Daventree Trustees a akcionáři Harvardského holdingu, tudíž zmíněnou částku nelze považovat za standardní vklad.
Mezitím auditoři dokončili hloubkovou kontrolu majetku bývalé Union banky.
Z auditu firmy Deloitte & Touche vyplývá, že čistá hodnota majetku nyní činí necelých devět miliard korun. A ostravský peněžní ústav prohospodařil přes deset miliard.
Auditoři například zjistili, že banka nevytvářela dostatečné opravné položky ke špatným úvěrům. Poté, co je byla nucena správkyně konkursní podstaty vytvořit, klesla hodnota úvěrů o deset miliard.
Reálně nebyl oceněn ani hmotný majetek Union banky. Jeho hodnotu byla nucena správkyně Huserová po nálezu auditorů snížit o jednu a půl miliardy korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist