Tuzemské firmy málo investují do vývoje nových výrobků, se kterými se mohou prosadit na tuzemských a zahraničních trzích a spoléhají spíše na modernizace svých existujících produktů.
To znovu potvrdil mezinárodní strojírenský veletrh v Brně, největší průmyslová výstava roku. Na něm se objevilo pouze minimum nově vyvinutých výrobků od tuzemských společností.
Dokládá to například výzkum společnosti Veletrhy Brno mezi vystavovateli. Právě s množstvím novinek na veletrhu bylo spokojeno nejméně vystavovatelů - ti lépe hodnotili navazování nových kontaktů nebo přítomnost významných firem z oboru. Na druhou stranu návštěvníci veletrhu v průzkumu mezi hlavní cíle své návštěvy veletrhu uvedli právě představení novinek.
"Situace se například proti loňsku příliš nezměnila. Zatím není pravděpodobný růst podniků hi-tech, tedy takových, které se opravdu zabývají rozvojem vědeckého objevu pro průmyslovou praxi, což jsou vždy projekty, jejichž přidaná hodnota je největší," uvedl Jan Baltus z Technického týdeníku, který společně se Svazem průmyslu a dopravy pořádal seminář zaměřený na to, jak firmy investují do vývoje.
Podle dokumentu Evropské unie a Rady vlády pro vědu a výzkum investují tuzemské firmy do vývoje pouze jedno až dvě procenta svého ročního obratu, zatímco v Evropské unii jsou to čtyři až deset procent. EU také potvrdila, že nejnižší nezaměstnanost mají ty regiony, kde působí podniky s vyššími investicemi do výzkumu.
Předseda organizačního výboru projektu Česká hlava (na podporu vědecké a technické inteligence) Václav Marek uvedl, že se do projektu, který oceňuje i nejzajímavější nové technologie nebo výrobky z průmyslové oblasti, přihlásilo méně průmyslových podniků či projektů, než pořadatelé čekali. "Z téměř sta přihlášených projektů je jich z oblasti průmyslu pouze šestnáct," uvedl Marek.
Z brněnského veletrhu vybrala odborná komise do projektu Česká hlava pouze dva výrobky. Jde o nový frézovací materiál z firmy Pramet tools v Šumperku a také patentované řešení lodního šroubu brněnské MCAE Systems.
"U frézovacího materiálu jde o pokrokovou technologii, lodní šroub je jednoznačně návrh, který předběhl dobu," řekl předseda komise Oldřich Ambrož. "Jde o výrobek, který může výrazně zlepšit ekologii a také produktivitu práce a proto se z našeho pohledu investice do něj vyplatí," uvedl Karel Kouřil z oddělení výzkumu a vývoje Pramet tools.
Podle Marka jsou investice do vývoje a výroby novinek předpokladem pro jejich uplatnění na trzích. Brněnský podnik Pliva - Lachema tak nyní pracuje na vývoji nového protinádorového léčiva.
"Díky němu se podniku může zdařit výrazný průnik na světový trh cytostatik, který představuje 800 miliónů dolarů ročně," řekl Marek. Úspěšný je i projekt ProDacTool pražské Akademie věd na systém jednotného sběru, třídění a vyhodnocování informací. Tento systém mj. umožnil firmě Kovohutě Rokycany zvednout produktivitu práce o 30 procent. Až 85 procent produkce vyváží na trhy vyspělých zemí brněnská VUES, jež pracuje na vývoji a výrobě elektrických strojů.

Pozice Česka ve vědě a vývoji