Čeští střadatelé za poslední tři roky významně změnili přístup k bankovním produktům. Zatímco klesá popularita vkladních knížek, objem peněz na běžných a spořicích účtech roste. Stále více populární je také státem dotované stavební spoření. Vyplývá to z výzkumu, který uskutečnila agentura Median.
Z výsledků šetření vyplývá, že Češi se při výběru bankovního produktu chovají více racionálně. Uvědomují si rozdíly mezi jednotlivými formami spoření.
Nejvíce čeští klienti užívají žirové nebo též běžné účty. Za poslední více než tři roky roste podíl české populace ukládající na ně své peníze. Běžné účty však nejsou vhodné pro spoření. Úročení na nich se pohybuje pod jedním procentem. Růst jejich obliby je spojen se stále větším počtem bezhotovostních plateb.
Přesný opak od roku 2000 zaznamenávají vkladní knížky. Ty v současné době drží přibližně každý pátý Čech ve věku mezi 14 a 79 lety. Vkladní knížky jsou tradičním typem spoření. Většinou jsou jejich majiteli starší lidé. Na rozdíl od termínovaných vkladů je u nich výhodné to, že je možné kdykoliv vkládat libovolnou částku. Úroková míra závisí u vkladních knížek na délce výpovědní lhůty a na částce uložených peněz. Obecně platí, že s delší výpovědní lhůtou a s vyšší úložkou je i vyšší úrok.
Vkladním knížkám, které mají v Česku velkou tradici, úspěšně konkuruje novější typ bankovního produktu, spořicí účty. Podíl lidí ukládajících na ně své finance se ve sledovaném období téměř nezměnil. Pohybuje se nad deseti procenty.
Peněžní domy nabízejí svým klientům takzvané inteligentní účty, které umožňují automatické přečerpání volných peněz z méně úročených běžných účtů na výše úročené spořicí účty. To je také jedním z důvodů, proč obliba spořicích účtů v tuzemsku neklesá. Spořicí účet se zakládá na dobu neurčitou. Peníze lze na ně podobně jako u vkladních knížek vkládat kdykoliv a v neomezené částce. Klient si však musí určit výpovědní lhůtu.
Mírný pokles obliby zaznamenaly termínované vklady. Jejich užití má opodstatnění pouze jako velmi krátkodobé uložení peněz. Klienti, kteří chtějí spořit v bankách musí nejčastěji počítat s ročními úroky ve výši od 0,5 do 1,8 procenta.
Největší nárůst zájmu za poslední tři roky zaznamenalo stavební spoření. Jelikož po pěti letech trvání smlouvy může klient všechny nastřádané prostředky vybrat a použít na libovolný účel, je možné stavební spoření využít jako velmi výnosný spořicí účet s pětiletou výpovědní lhůtou. Roční zhodnocení se nyní pohybuje až ve výši 12 procent.

Spořící produkty

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist