Vítr, což je vlastně proudění vzduchu, vzniká jako vyrovnání tlaku v atmosféře. Nad místem, kde je tepleji, se ohřívá i vzduch. Teplý vzduch je řidší a tedy lehčí, stoupá nahoru, v jeho oblasti klesá tlak a vzniká tlaková níže. Z oblastí vyššího tlaku do ní při zemském povrchu proudí studenější vzduch a vytváří se vítr.
Síla zemské rotace mění jeho směr, na severní polokouli jej odchyluje doprava, na jižní doleva. Směr větru ovlivňuje i tření o zemský povrch a další vlivy.
Nejničivější větry - tropické cyklóny, nazývané také hurikány či tajfuny, jsou živeny teplým a velmi vlhkým vzduchem nad tropickými moři. Právě moře také dává větru možnost pořádně zesílit; nejsou tam totiž stromy či hory, které by jejich pohyb narušovaly.
Zpráva každou čtvrthodinu
V minulosti bylo obtížné zjistit, že hurikán vzniká, protože na moři není dost meteorologických stanic, které by narůstající vítr včas zjistily. Zaskakují však družice, které sledují oblačnost, rozložení teplot a vodní páry. "Například společenství evropských států má dnes nad Atlantským oceánem družici MSG, která tyto údaje oznamuje každou čtvrthodinu," říká Martin Setvák z Českého hydrometeorologického ústavu. "Je tedy možné zjistit, kde vznikla tropická cyklóna a kam se pohybuje."
Uvnitř hurikánu vítr víří rychlostí až kolem dvou set kilometrů za hodinu a je proto pořádně ničivý. Avšak celý hurikán se obvykle posunuje kupředu rychlostí pouhých patnácti až třiceti kilometrů v hodině, takže bývá dost času se na něj připravit.
Nepříjemnou výjimkou, která vstoupila do meteorologických učebnic, byl hurikán, který v roce 1938 zpustošil Novou Anglii - oblast Spojených států u kanadských hranic. Ten se přesouval rychlostí osmdesáti kilometrů v hodině. Zabil šest set lidí, strhl stovku mostů a zničil devět tisíc domů. I dnes by takto rychlý hurikán podstatně snížil čas na evakuaci lidí do bezpečnějších končin.
Otázkou, o níž vědci diskutují už několik let, je, zda při oteplování zeměkoule přibude hurikánů a jejich ničivosti. "Dá se samozřejmě předpokládat, že při vyšší teplotě moří se bude zvyšovat i pravděpodobnost vzniku tropických cyklón," shrnuje Martin Setvák.
V Česku mají silné větry lokální příčiny
Vnitrozemská Česká republika je oproti přímořským končinám ve výhodě. "Když hurikán dosáhne pevniny, rychle ubývá na síle, protože ztrácí svůj zdroj energie - kontakt s teplým mořem," vysvětlil Mark Saunders, klimaticky fyzik z Benfieldova střediska pro výzkum rizik v Londýně pro časopis New Scientist.
"Stává se, že tropická bouře přeputuje přes Atlantik až k Evropě," doplňuje Martin Setvák. "Avšak k nám se už dostane jako normální tlaková níže. To znamená, že pak i tady prší, ochladí se a fouká běžný vítr."
Silnější větry mají v Česku lokální příčiny. Například při příchodu silné bouřky s sebou dešťová voda strhává i vzduch, a proto vzniká proud vzduchu klesající k zemi. Voda se vypařuje, tím vzduch ochladí, takže je těžší, přímo udeří na zem a začne podél jejího povrchu proudit směrem od bouřky. Na prudký náraz studeného větru si musí dávat pozor i přistávající a startující letadla. Takový vítr láme stromy a shazuje střechy domů, avšak projevuje se jen na velmi omezené ploše. S hurikánem se nedá srovnávat. A není jistě čeho litovat.
Nejnebezpečnější větry
Tropická cyklóna: Tvoří ji velké množství bouřek, vzniká nad teplými vodami oceánu, vítr se v ní rychle točí ve spirále.
Hurikán: Nejničivější, obrovská tropická cyklóna. Název hurikán se používá zejména v Atlantiku. Tentýž vichr, ničící pobřeží a ostrovy v jihovýchodní Asii, se nazývá tajfun, v Austrálii a Indii je pak známý jako cyklón. Tyto vichry také vyvolávají vražedné vlny, které se řítí na pobřeží. Tyto vlny se však liší od obdobných vln tsunami - tsunami jsou větší a vznikají obvykle při podmořských zemětřeseních.
Tornádo: Ničivý vítr se svislou či šikmou osou vířivé rotace připomínající obrovskou nálevku. V meteorologické terminologii je známý jako velká tromba. Tornáda se vyskytují především v USA v povodí řeky Mississippi, méně často v Indii, Bangladéši, jižní Africe, Argentině a Austrálii; tornáda menšího rozsahu se objevují i v Evropě. Obvykle vznikají v nestabilním horkém a vlhkém vzduchu. Jsou podstatně menší a nadělají méně škod než hurikány.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist