Trváme na tom, že svobodný obchod je prospěšný

Hlavní vyjednávač Evropské unie na konferenci Světové obchodní organizace WTO v Mexiku a její komisař pro obchod Pascal Lamy chtěl na Vysoké škole ekonomické přednést projev o multilaterální obchodní politice unie. "Po Cancúnu jsem svou řeč musel roztrhat a začít psát znovu," řekl studentům.



hn: Proč skončilo jednání ministrů v Cancúnu neúspěchem?
Na konferenci vystupovaly čtyři hlavní skupiny zemí: vedle Evropské unie Spojené státy, africké země a skupina 21 vedená Brazílií, Indií a Čínou. Mezi postoji těchto hlavních hráčů se nepodařilo najít "překlenovací mosty".



hn: V čem přesně spočívala základní neshoda?
Bylo to více věcí. Například otázka zemědělství, cla na průmyslové výrobky, různé zacházení s rozvojovými zeměmi, ale i otázky investic a konkurence. Snažili jsme se svá stanoviska přiblížit dohodě. Na druhé straně jsme však podobný přístup postrádali. WTO je místem pro jednání. I zde platí, že pokud chcete brát, musíte také něco dát. A Evropská unie nemůže být jedinou, která bude dávat.



hn: WTO se můžete přece vyhnout separátním vyjednáváním s jednotlivými skupinami zemí...
Nemohu tak radikálně změnit náš přístup. WTO je jedním z pilířů naší politiky. Dalším je bilaterální vyjednávání a jednání uvnitř unie. Budeme se nyní bavit o tom, jestli si takto nastavená politika nezaslouží modifikaci. Já jsem ale pouze vyjednávač, nemohu určit, že náš přístup dramaticky změníme.


hn: Hodláte aspoň pokračovat s vyjednáváním podmínek dvoustranného obchodu s jednotlivými zeměmi?
Jsme subjektem, který má vyjednáno celosvětově nejvíce dvoustranných smluv. Jednáme se zeměmi Mercosuru, asijskými i africkými ekonomikami. Je to otázka proporcí, vyjednávat více separátně, nebo se spolehnout na WTO?



hn: Nebyla by rychlejší cesta k volnějšímu obchodu WTO obejít?
Nejsem si vůbec jistý. Všechno, co musíte udělat při jednostranném vyjednávání, budete muset respektovat i při tvorbě obecných pravidel obchodu. Naším záměrem je pohnout se systémem WTO, aby na jeho vrcholu byla dána možnost bilaterálního vyjednávání.



hn: Jak ovlivní Cancún české firmy?
Okamžitě nijak. Neúspěch Cancúnu znamená, že se možnosti bohatnout z volnějšího mezinárodního obchodu posunou na pozdější dobu nebo nebudou vůbec.



hn: Bylo by možné, abyste po návratu do Bruselu v zájmu uvolnění mezinárodního obchodu zrušil cla a všechna další omezení?
V rámci unie jsme se už domluvili na nulových clech a kvótách pro obchod s nejchudšími zeměmi světa. Pro zbytek světových ekonomik je možno uplatnit stejný přístup pouze tehdy, když se ke stejnému kroku odhodlají i tyto země.



hn: Proč? Pokud by to neudělaly, zbytečně by se připravily o výhody svobodného obchodu. Jednotlivé země Evropské unie by přece získaly, ne?
Uvolnění obchodu je tak zvaná "win-win" strategie. Pokud na něj země přistoupí, určitě na tom budou profitovat. Avšak, pokud by na to přistoupila pouze jedna strana, například Evropská unie, výhodu by nezískala.



hn: Takže je Světová obchodní organizace pro výrazné uvolňování obchodu nezbytná?
Posuny směrem k volnějšímu obchodu se dají učinit jak na mnohostranném fóru, tak separátním jednáním.



hn: Nebo naopak, o čemž svědčí například cla na dovoz evropské oceli do Spojených států.
To je spor, který standardně řešíme v rámci WTO. V první instanci nám daly orgány této organizace za pravdu. Spojené státy se odvolaly. Musíte tedy počkat na výsledek. Avšak, každé neopodstatněné omezení obchodu musí být odstraněno.



hn: Kdy může být svoláno další kolo jednání WTO? Příští rok jsou ve Spojených státech prezidentské volby.
To je pravda. V roce 2004 končí i mandát současné Evropské komise. Je tedy zřejmé, že co se nedojedná do konce příštího roku, neposune se příliš dopředu ani poté. Zatím zůstáváme hlavní hybnou silou obchodní organizace. Jak jsem již uvedl, budeme se bavit o tom, jestli je takový přístup správný.



hn: Na tiskové konferenci jste uvedl, že vám čeští politici řekli, že necítí ve vztahu k unii žádné problémy. Co vám na toto téma sdělili čeští podnikatelé?
To samé.



hn: Sdílí váš názor na volný obchod i vaši kolegové z komise?
Samozřejmě, máme jednu politiku zahraničního obchodu.



hn: Nebrzdí například vysoké subvence evropským zemědělcům rozvoj oboustranně výhodného obchodu?
To si nemyslím.

Pascal Lamy (56)

Komisař Evropské unie pro obchod vystudoval hned tři vysoké školy: ekonomickou, politických věd a Vysokou školu státní správy. Prakticky celou svou kariéru spojil se státní správou. V roce 1975 nastoupil na generální inspektorát francouzského ministerstva financí a po čtyřech letech pokračoval jako úředník pokladní správy. V roce 1981 nabral "evropský" směr. Za poradce si ho vybral francouzský ministr hospodářství a financí Jacques Delors. Lamy mu posléze v letech 1985 až 1994 vedl kancelář předsedy Evropské komise. Zároveň byl členem řídícího výboru Francouzské socialistické strany. V roce 1995 odešel do banky Crédit Lyonnais, kterou připravoval na privatizaci. Poté byl v roce 1999 Romanem Prodim a francouzskou vládou jmenován do Evropské komise. V příštím roce mu mandát končí. (mug)