Havaj, vrchol sezóny

Tradičním vrcholem sezóny je pro "dlouhé" triatlonisty závod na Havaji. Zúčastnit se chce každý: Letos o start usilovalo téměř 50 tisíc závodníků a závodnic z celého světa, kvalifikovalo se jich však "jen" patnáct stovek. Mezi nimi i devět českých zástupců. Závod vypukne 18. října.

  iron
Snímek: Archiv

Dosud nejlepší české umístění si z Havaje odvezl triatlonista Petr Vabroušek - loni byl devatenáctý, čímž o deset pozic vylepšil svůj výsledek z roku 2001. Letos se na trať vydá znovu. "Odjíždím s cílem se zlepšit," řekl Vabroušek před časem ČTK. "Určitě by se mi líbilo opět se posunout o deset míst, ale spokojený budu, i pokud na trati odvedu vše."

Trať závodu prověří železné muže opravdu dokonale: 3,8 km plavání v rozvlněných vodách Pacifiku, pak 180 kilometrů na kole nádhernou havajskou přírodou (které si ovšem nebudou mít čas všímat), a nakonec již zmíněný maratón. Aby byl závodník klasifikován, musí tohle všechno zvládnout během sedmnácti hodin. Ti nejlepší se ale vejdou hluboko pod devět hodin: Loňský mistr světa, Američan Timothy DeBoom, měl v cíli čas 8 hodin, 29 minut a 56 vteřin. A pokud jde o světový rekord, ten je ještě neuvěřitelnější - v roce 1996 proťal Luc Van Lierde cílovou pásku v čase 8:04:08.

Závod je dotován sumou 430 tisíc amerických dolarů, vítězové (mužské a ženské kategorie) si odnesou po sto tisících.

Statečný senior Davey

Skutečným hrdinou v historii havajského Ironmana je Američan Norton Davey. Letos už na startovní listině nefiguruje, ale ještě loni byl nejstarším účastníkem závodu - na trať se vydal ve svých třiaosmdesáti letech!

Bývalý ředitel letecké společnosti Continental Airlines, který se vyléčil z rakoviny prostaty, se havajského závodu poprvé zúčastnil v roce 1982 (jako třiašedesátiletý). Od té doby absolvoval celou stovku těchto extrémních triatlonů všude po světě. Denně prý věnuje pět až šest hodin tréninku a k jeho dalším úspěchům na poli fyzického úsilí patří tři výstupy na Kilimandžáro.

Z historie železného muže

Triatlonový Stanley Cup či Wimbledon, jak se havajskému závodu říká, se konal poprvé v roce 1978, a to za účasti pouhých patnácti sportovců. Vítězem se stal Gordon Haller, taxikář z Honolulu. Dostal ocelovou trofej v podobě postavy svařené ze šroubů a matek a stal se prvním "Železným mužem" na světě.

O rok později se do závodu přihlásila i první žena, Američanka Lyn Lemaireová. Třetí ročník už přenášela televizní stanice ABC, na startu byla stovka atletů a popularita začala prudce stoupat. V roce 1982 přijeli i první zahraniční závodníci.

V polovině osmdesátých let už startovní listina čítala tisícovku jmen. Mezi nimi i první české - Václav Vítovec přiběhl v roce 1984 do cíle na 607. místě. V současnosti po Havaji prahnou desítky tisíc sportovců. Aby se dostali mezi patnáct stovek "vyvolených", musejí projít nemilosrdným kvalifikačním sítem.

Do havajské Síně slávy se navždy zapsala Julie Mossová, jíž v cílové rovince zcela došly síly, zkolabovala, ale díky nezdolné vůli proťala pásku po čtyřech. Získala stříbro. Nejúspěšnějšími muži v historii závodu jsou Američané Dave Scott a Mark Allen - každý z nich má na kontě šest vítězství. Nejlepší ženou je Paula Newbyová-Fraserová ze Zimbabwe s osmi tituly. Časopis Sports Illustrated ji vyhlásil sportovkyní dvacátého století. Druhou nejúspěšnější je loňská vítězka Natascha Badmannová ze Švýcarska, trojnásobná šampiónka a zároveň favoritka letošního ročníku.

ADÉLA POLÁKOVÁ

internet

www.ironmanlive.com

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist