Daikin chce investovat miliardu
Zahájením stavby továrny japonské společnosti Daikin Industries včera definitivně skončila sedmiletá éra postupného obsazování pozemků v plzeňské industriální zóně Borská pole.
Tato strategická oblast, která byla v Česku v roce 2000 vyhodnocena jako Průmyslová zóna roku, zaměstnává na 126 hektarech několik tisíc lidí ve více než dvaceti firmách.
Daikin Industries, jako druhý největší výrobce domácích klimatizačních jednotek v Evropě, nejprve investuje v Plzni prostřednictvím své společnosti Daikin Industries Czech republic 300 miliónů korun a do tří let až jednu miliardu.
Výrobu hodlá zahájit v červenci příštího roku, zpočátku zaměstná 130 lidí a tento počet postupně vzroste až na 500.
"Plzeň je po belgickém Ostend naší druhou evropskou továrnou. Chceme tady vyrábět 300 tisíc interiérových chladicích zařízení ročně, postupně ještě více," řekl včera prezident nadnárodní společnosti Hiroyuki Kitai.
Japonci nejsou jen posledním investorem na Borských polích, ale byli i prvním - v roce 1997 tady zahájila výrobu televizorů společnost Matsushita Television Central Europe (nyní jako Panasonic AVC Network Czech), která dnes dává práci téměř dvěma tisícovkám lidí.
Z japonských firem postavil na Borských polích továrnu ještě Daiho, Koyo Seiko a Fuji Kiko. Kromě Panasoniku zde zaměstnávají významný počet lidí také Carrefour a OBI, Masokombinát Schneider, Porsche Plzeň, Siemens (nyní jako SY Wiring Technologies Czech), velkoobchodní společnost Makro a další firmy.
Se svým záměrem na výrobu hliníkových hlav do motorů automobilů zde však neuspěl mexický Nemak, který musel po dlouhém vyjednávání, protestech ekologů a stovek Plzeňanů zahájit produkci v Mostu.
"Borská pole jsou ukázkovým příkladem efektivní spolupráce města, investorů a státu. V budoucnu se ale ukazuje, že spíše než města budou hrát při obsazování průmyslových zón větší roli soukromí developeři," uvedl včera poradce generálního ředitele CzechInvestu Josef Lébl.
Krajský radní pro oblast regionálního rozvoje Stanislav Rampas je přesvědčen, že západ republiky nezbytně potřebuje další podobnou strategickou průmyslovou zónu.
"V kraji je řada menších, které však zdaleka nedosahují úrovně Borských polí. Určité možnosti se v současné době naskýtají na Plzeňsku například v oblastech kolem Nýřan, Litic nebo letiště Líně," uvedl Rampas.
Primátor města Jiří Šneberger ale vidí skutečně reálné šance na zřízení další industriální zóny přímo v areálu plzeňské Škodovky, respektive na jejích nevyužívaných pozemcích ve výměře 40 až 50 hektarů.
"Proč budovat jinde novou zónu, když tady už máme výhodné a vhodné území," argumentoval primátor. Jednání s vlastníkem Škody Holding společností Appian Group jsou ovšem teprve v začátcích.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist