Na každých tři sta obyvatel Bruselu připadá jedna prostitutka. Noční život v hlavním městě Evropské unie tak bezděky ilustruje, jak se společenství k problému staví.
V Bruselu pracují prostitutky legálně, ve vyhrazené čtvrti nabízejí své služby "vystavené" za sklem.
Obdobně jako Belgičané se s fenoménem sexu za peníze snaží vypořádat i většina členských států. Prodávání vlastního těla uznávají jako jeden z možných způsobů obživy, na který má každý, rozhodne-li se pro něj svobodně, právo.
V Česku, kde se připravuje podobný zákon - jejž už v pondělí popsaly HN, je úprava považována za převratnou. Poprvé za poslední desetiletí by stát začal prostituci regulovat. Ministerstvo vnitra přitom navrhuje, aby na ty, kteří se nepodřídí systému státních koncesí a přísných pravidel, bylo pohlíženo jako na zločince.
Výsledek bude jen na tuzemských politicích - Brusel totiž do této oblasti členským zemím nemluví.
Obecná doporučení ovšem EU má. "Prostituce jakožto samostatně výdělečná činnost může být nahlížena jako služba poskytovaná za odměnu," uvedl už před dvěma lety Evropský soudní dvůr. Dal tak za pravdu čtyřem prostitutkám z Česka a Polska, které si chtěly v Amsterodamu pronajmout výkladní skříně.
Státy unie, které prostituci považují za legální, však zároveň i přísně vymezují, kde a za jakých podmínek smí být provozována.
Obvykle ji povolují jen ve vyhrazených čtvrtích a zakazují obtěžování těch, kterým obchodování se sexem vadí. Prostitutky nesmí postávat na chodnících, zakázané je i odchytávání zákazníků naháněči. Legální prostitutky mají být lidem zkrátka co nejméně na očích.
Proč, o tom by třeba obyvatelé v příhraničních Českých Velenicích mohli vyprávět.
Někteří dokonce tvrdí, že místní dívky už nechtějí pracovat jako kadeřnice, ale počítají s tím, že budou prodávat své tělo. A chlapci místo práce v autodílně na ně budou při "šlapání chodníku" dohlížet.
"Je to strašné, ale je to pravda. Vždyť nám každý rok přibývá dětí, které se po škole nechtějí ani vyučit. Každý den vidí, čím si mohou vydělávat," říká ředitel velenické základní školy Josef Kropík. V jejím okolí postávají prostitutky na ulici už od rána.
Zákon, který by je alespoň "vytlačil" do veřejných domů, by tudíž Kropík uvítal. "Není to nic příjemného, když jdu po ulici a tam se prodávají naše bývalé žákyně."

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist