Prodávat své tělo je způsob obživy, který naprostá většina zemí Evropské unie uznává jako legální způsob vydělávání peněz.
Česká republika zákon o regulaci prostituce teprve připravuje. V každoročních hodnotících zprávách z Bruselu byl zejména pouliční sex v českém pohraničí označen za ostudný, ale do toho, jak se Česká republika s prostitucí vypořádá, unie zasahovat nechce. "Žádný právní předpis, který by upravoval prostituci, na úrovni unie neexistuje. Každý členský stát si to řeší po svém," uvedla Šárka Machotková z pražského informačního centra EU.
Ze stávající patnáctky členských zemí je jen v Irsku prostituce striktně zakázaná. Ostatní státy ji povolily a regulují, nebo ji jako Portugalsko tolerují. Tvrdší i liberálnější řešení však mají jedno společné - povolenou prostituci se co nejvíce snaží dostat z očí veřejnosti.
Například ve Francii zákony sex za úplatu výslovně nezakazují, ale do vězení tam může jít každá žena, která by sex na ulici nabízela. K samotnému aktu přitom vůbec nemusí dojít, postižitelná je už samotná nabídka. Za pouliční prostituci navíc hrozí pokuta 7500 eur.
Švédsko zase na jedné straně svými zákony prostituci povoluje, na druhé straně však kriminalizuje zákazníky prostitutek. K tomuto modelu se zřejmě přikloní i Finsko, které se zatím k prostituci staví tak, že ji nepovažuje za nelegální.
Pro připravovaný český zákon však Ministerstvo vnitra hledalo vzory v zemích, které prostituci, pokud je vykonávána podle schválených předpisů, považují za oficiální způsoby vydělávání peněz. K takovým zemím patří už řadu let například Nizozemsko, Rakousko nebo Německo. Zákony povolují provozovat sex za úplatu, ale současně stanovují ve městech oblasti, kde je prostituce zakázána. Trestné je i vyzývavé nabízení nebo pouliční nahánění zákazníků.
V Německu podobný zákon platí od loňského roku. Povolený je provoz veřejných domů, prostitutky odvádějí daně a musí chodit na pravidelné lékařské prohlídky. Prostitutky, které pracují ve veřejných domech, mohou zažalovat zákazníka, pokud nezaplatí. Jednotlivé spolkové země si však zákon ještě upravily. "Zřejmě nejliberálnější přístup zvolil Berlín, kde prostitutky nemusí chodit na žádné lékařské prohlídky. Zato v Bavorsku je musí absolvovat každý měsíc," říká Katharina Cetinová z německé organizace pro prostitutky Hydra.
Podobným způsobem chce prostituci regulovat i chystaný český zákon: zavést oficiální licence pro jednotlivce i veřejné domy, nařídit povinné prohlídky a stanovením zakázaných míst přesunout prostitutky z ulice do kontrolovaných zařízení. "České pohraničí by pak mohlo vypadat stejně jako na druhé straně v Německu nebo Rakousku. Je ale potřeba pamatovat na to, že tam je vymahatelnost práva na vyšší úrovni než u nás," míní starosta Českých Velenic Jaromír Slíva, kterému už několik let postávají prostitutky přímo pod oknem úřadu.
Zavést regulaci prostituce bylo v Německu či Rakousku jednodušší v tom, že tyto země na rozdíl od někdejšího Československa nikdy nepodepsaly padesát let starou mezinárodní úmluvu o potírání prostituce. Aby mohla Česká republika o regulaci prostituce uvažovat, připravuje nyní vnitro vypovězení této smlouvy.
Zatímco v postoji k prostituci nechává Brusel členským zemím volnou ruku, obchodování s lidmi, nebo dětskou prostituci požaduje stíhat nekompromisně.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist