Mohou ovlivňovat účinky antidepresiv (MAO inhibitory) a léků snižujících krevní tlak. Ve velkém množství mohou poškodit játra a ledviny.
Heřmánek
Velmi opatrně by měl být užíván v kombinaci s léky tlumícími krevní srážlivost.
Echinacea
Pokud je užívána déle než osm týdnů, může mít negativní vliv na játra. Nesmí být používána s léky, které nadměěrně zatěžují játra (anabolické steroidy, amiodaron, methotrexat a ketoconazo) a léky potlačující imunitní reakce (kortikosteroidy a cyclosporin).
Olej z brutnáku lékařského
Nesmí být používán s léky proti křečím, nedoporučuje se pro pacienty se schizofrenií. Může zesílit účinky léků tlumících krevní srážlivost a nesteroidních protizánětlivých léků (ibuprofen, acylpyrin).
Kopretina řimbaba, řimbaba obecná
Mohou rušit účinky léků na bolest hlavy (acylpyrin a ibuprofen) a naopak mohou zvýšit účinek léků tlumících krevní srážlivost. Nemají se používat v těhotenství - je tu riziko potratu.
Rybí olej
Může zvýšit efekty krevního srážení, když je použit s léky tlumícími krevní srážlivost či s ibuprofenem a acylpyrinem.
Česnek
Nesmí být používán s léky tlumícími krevní srážlivost, protože ji sám ovlivňuje. Může také ovlivňovat účinek protizánětlivých léků a léků na cukrovku.
Zázvor
Nesmí být používán s léky tlumícími krevní srážlivost, protože ji sám ovlivňuje. Užívat by se neměl v případě onemocnění žaludečními vředy.
Gingko biloba (Jinan dvoulaločný)
Může zabránit srážení krve, takže nesmí být používán s acylpyrinem nebo jiným nesteroidním protizánětlivým lékem či léky tlumícími krevní srážlivost. Není vhodný také pro pacienty s depresí a pro epileptiky, protože ovlivňuje účinek jimi užívaných léků.
Ginseng
Nesmí být používán s léky tlumícími krevní srážlivost, aspirinem a jinými nesteroidními protizánětlivými léky, protože může zabránit srážlivosti. Škodit může pacientům s manickou depresí. Nesmí být používán s estrogeny nebo kortikosteroidy, protože může zesílit jejich vedlejší účinky. Může také měnit účinek léku digoxin na srdce. Nesmějí ho používat diabetici, protože ovlivňuje úroveň cukru.
Pepřovník, pepř
Nesmí být používán s uklidňujícím prostředkem a léky na spaní.
Chaluha
Může vadit lékům na štítnou žlázu.
Lékořice
Může působit nadmíru močopudně. Může také měnit účinek léku digoxin.
Kopřiva
Může zvýšit účinky uklidňujících prostředků a uklidňujících drog. Zvyšuje účinek léků snižujících krevní tlak a zvyšuje koncentraci cukru v krvi.
Kozlík lékařský
Nesmí být používán s barbituráty (thiopental a pentobarbital), může zapříčinit přílišné uklidnění. Nepoužívejte, pokud berete uklidňující léky nebo léky na spaní - zvyšuje účinek.
Bílá vrbová kůra
Prášek se získává z bílé vrbové kůry a obsahuje látku zvanou salicin. Neberte s acylpyrinem nebo jinými nesteroidními protizánětlivými léky, jinak zesílí jejich účinek. Může zesílit účinky léků snižujících krevní srážlivost.
Mateřídouška, řebříček
Mohou ovlivňovat účinek antibiotik.
Třezalka
Neměla by být užívána spolu s léky na nespavost a antidepresivy, opatrné by měly být ženy užívající současně hormonální substituci v přechodu, ale i antikoncepci.
Podběl
V přípravcích vyráběných v Česku obsažen být nesmí. Tato tradiční česká bylina totiž obsahuje alkaloidy, dlouhodobé užívání může nevratně poškodit játra.
Odborná spolupráce Mgr. František Červenka, Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist