Více než čtvrtina českých zaměstnanců zažila v práci zesměšňování, pomluvy či zastrašování. Poslanci se jim proto včera rozhodli pomoci: Od příštího roku se oběti budou moci domáhat u soudu odškodnění. Důkazy navíc bude muset předkládat zaměstnavatel, nikoli postižený pracovník.
Po vzoru Evropské unie definovali i čeští poslanci, co si vlastně pod diskriminací představit. Sexuální obtěžování pojmenovali jako "chování sexuální povahy, které se oběti nelíbí, uráží ji a ponižuje". Příště by tak před soudem mohl stát člověk, který například v práci sprostě vtipkoval, či se kolegyně nebo kolegy nevhodně dotýkal.
"Věřím, že nový zákon takovému chování zamezí," říká feministka Michaela Marksová-Tominová. "Přitom je dobře, že poslanci přesně řekli, co se obtěžováním myslí. Nikdo si rozhodně nepřeje, aby se příště muži museli bát ženě byť jen otevřít dveře," dodala.
Zákon by měl pomoci i mladým ženám. Ty dnes někdy neuspějí se žádostí o místo, pokud potenciálnímu šéfovi potvrdí, že jednou chtějí založit rodinu. O peníze se totiž může soudit každý, kdo má pocit, že byl diskriminován nejen kvůli svému pohlaví, sexuální orientaci, rase, zdravotnímu stavu, vyznání, ale také kvůli rodinnému stavu či těhotenství.
Novou úpravu včera zkritizovala opozice. Alena Páralová z ODS tvrdí, že pojem sexuální obtěžování žádný jiný zákon nezná, a rozhodně jej neměl řešit právě zákoník práce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist