Dětské účty nabízí v tuzemsku pět bank


Nejen dospělí, ale i malé děti mohou mít své konto v bance. V současnosti si mohou spořit peníze na dětských vkladních knížkách, případně spořících účtech a to celkem v pěti bankách.
Například Poštovní spořitelna nabízí pro děti vkladní knížky, které jsou nyní úročeny 2,5 procenta. "Žádné poplatky za vedení vkladní knížky se neplatí," říká Daniela Krůtová z tiskového oddělení ČSOB, pod kterou Poštovní spořitelna spadá.
Peníze z knížky si však mohou děti vybrat pouze za přítomnosti odpovědného zástupce, tedy nejčastěji rodičů. Děti si mohou na vkladní knížku ukládat peníze samy, případně jim do "kasičky" může přispět kdokoli další. Peníze je přitom nutné donést na pobočku Poštovní spořitelny či České pošty.
HVB Bank sice také nabízí založení vkladních knížek pro nezletilé, avšak pouze jako součást rodinného spořícího účtu Plus. Úročení je na dětských vkladních knížkách variabilní. Tento týden byly v bance vklady na knížkách úročeny roční sazbou od 0,65 do 1,24 procenta.
Peníze na vkladní knížku je možné ukládat v libovolné výši. Lze je však vybrat, až dítě dovrší 18 let. Otevření a vedení vkladní knížky je bez poplatků.
Československá obchodní banka pro děti od deseti let nabízí tak zvané Spoření na vzdělání. Minimální vklad na tento typ účtu je dva tisíce korun a maximální zůstatek půl miliónu korun. Doba spoření je stanovena na čtyři roky při minimální půlroční úložce tři tisíce korun. Vklad je úročen ve výši 1,75 procenta.
Tento typ vkladů ČSOB jednou ročně slosuje a výherce získá peněžitou prémii ve výši 0,5 procenta ze zůstatku vkladu. "Mladiství mají také nárok na jednorázovou prémii ve výši pět procent k datu splatnosti vkladu v případě úspěšného absolvování prvního ročníku střední nebo vysoké školy," říká Pavel Hejzlar z tiskového oddělení ČSOB.
Stejně jako u ostatních bank, tak i v ČSOB jsou poplatky za roční vedení účtu zdarma.
Další bankou, která pamatuje na mladistvé, je Komerční banka. Ta nedávno nabídla malým klientům speciální typ konta s názvem Beruška. Peníze jsou na něm úročeny sazbou ve výši 2,2 procenta. Vklad na Berušku je omezen na výši 100 až jeden tisíc korun. Ani Komerční banka si za vedení dětského konta neúčtuje žádný poplatek.
Česká spořitelna nabízí dětem do 18 let dětské vkladní knížky. Úročení dětských vkladních knížek je přitom obdobné jako úročení "normálních" vkladních knížek. To znamená, že je závislé na délce výpovědní lhůty a výši uložených prostředků. Pohybuje se od půl do 1,80 procenta. Roční úrok u dětských vkladních knížek bez výpovědní lhůty je 0,20 procenta.
Při životních jubileích dítěte (6, 15 a 18 let) se navíc připisuje prémie ve výši 500, jeden tisíc a dva tisíce korun. Podmínkou pro získání prémie je, aby na dětské vkladní knížce bylo během celého měsíce jubilea alespoň deset tisíc korun.
"Do 15 let věku dítěte disponuje s prostředky pouze zákonný zástupce. Nad 15 let může dítě vybírat prostředky do 20 tisíc korun samo, nad tuto částku opět pouze zákonný zástupce," uvádí Věra Čárná z tiskového oddělení banky. Minimální vklad pro založení dětské vkladní knížky u České spořitelny je 200 korun. Za její vedení si banka neúčtuje žádné poplatky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist