Komise: Deset zemí je připraveno na vstup do EU

/od našeho zpravodaje/
Celkem třicet osm vážných nedodělků napočítala Evropská komise deseti budoucím členům Evropské unie. Komise potvrdila, že bude trvat na splnění všech závazků, které na sebe nové země během vstupních rozhovorů vzaly.
Komise v poslední, sedmé hodnotící zprávě uvedla, že všech deset zemí je během příštích šesti měsíců schopno zmíněné problémy vyřešit. Pokud se tak nestane k 1. květnu 2004, kdy se unie rozšíří, komise má povinnost uvalit na hříšnou zemi sankce.
"Není v zájmu nových zemí, ani Evropské unie, aby podobný scénář nastal. Noví členové by si ale měli uvědomit, že komise nebude mít jinou možnost," řekl komisař unie pro rozšíření Günter Verheugen.
Evropská unie se v říjnu loňského roku dohodla na tříletém přechodném období, během něhož má Evropská komise povinnost automaticky zasáhnout proti nové zemi, která by narušila pravidla jednotného trhu. O disciplinární řízení může komisi požádat i některý z unijních států nebo zájmová skupina.
Rozdílů mezi sankcemi vůči novým a současným členským zemím Evropské unie je několik. Pokud komise zjistí, že nynější unijní člen nepřevzal společnou legislativu nebo porušuje pravidla vnitřního trhu, zašle mu dva varovné dopisy a pak na něj podá žalobu k Evropskému soudnímu dvoru. To se stalo v roce 2002 třeba Francii, když udržovala embargo na dovoz britského hovězího masa i po jeho zrušení unií.
V případě unijních nováčků bude postup jiný. Komise má během tříletého přechodného období právo ihned zasáhnout i bez žaloby. Po varovném dopisu přijdou sankce, jež mohou mít různou podobu.
"Když například některý stát nezasáhne proti potravinářským závodům, které budou porušovat hygienické normy, mohou se jeho masné výrobky vyloučit z jednotného trhu. To by postihlo i výrobce, kteří normy plní," uvedl nejmenovaný činitel Evropské komise.
"Není to výmysl komise. Jsme pod tlakem členských států, jež si nepřejí, aby nové země měly konkurenční výhodu, kterou by získaly neplněním legislativy," dodal.
O tlaku členských států svědčí jeden ze tří vážných nedostatků v posudku na Českou republiku. Německo a Rakousko tlačí na zlepšení kontroly silničních dopravců z hlediska sociálních předpisů. Vídeň a Berlín tak chrání své dopravce, jež podléhají přísnému režimu.
"Problém se silničními dopravci se objevil v červnu a dokazuje, že členské státy budou pečlivě hlídat, jak noví členové plní všechny normy Evropské unie," říká český velvyslanec při unii Pavel Telička.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist