Kauza Microsoft: rozhodující kolo

Evropský úřad na ochranu hospodářské soutěže se případem zabývá již pět let. Nyní mají své závěrečné argumenty přednést advokáti protistrany. Pak, zřejmě někdy na jaře příštího roku, padne definitivní rozhodnutí.
Přestože zodpovědný komisař Mario Monti už často svým rozhodnutím překvapil, je již dnes jasné, že zproštěni žaloby zakladatel firmy Bill Gates a jeho koncern zřejmě nebudou. Hrozí jim pokuta až do třímístné miliónové výše.
Hlavní výtkou komise je, že Microsoft protiprávním způsobem spojil svůj provozní systém Windows s jednoduchými servery, které řídí podnikové sítě. Výsledek je, že firmy, které chtějí pracovat s Windows, si musí koupit také server od Microsoftu, protože na jiných počítačích systém nefunguje.
Podle průzkumu bruselského úřadu si tak většina firem raději pořídí systém od Microsoftu než od jiných společností. Díky tomu americký koncern jen během několika let zvýšil svůj podíl na trhu serverů z 30 na 70 procent.
Monti nyní požaduje, aby Microsoft důležitá technická data svých serverů zpřístupnil také konkurenci jako Sun či Oracle. Jen tak bude možné, aby provozní systémy Windows byly spojeny s cizími počítači. Microsoft ale tento požadavek ze strachu, že by konkurence okopírovala důležité funkce jeho produktů, striktně odmítá.

Komise může firmě uložit vysokou pokutu

Podle komise Gatesovo impérium zneužívá také své pozice na lukrativním trhu mediálních programů. Napojením svého programu Media Player na Windows totiž podle EU Microsoft "brání inovacím a omezuje spotřebitele v možnosti volby". Podle Bruselu by tudíž měl koncern Media Player od svého provozního systému odloučit.
Komise by Microsoftu mohla uvalit pokutu až do výše desetiny ročního obratu. Ten v minulém roce činil 32,3 miliardy dolarů. Ale ani ten nejhorší možný výsledek očividně Microsoft nezastraší. Jeden z bruselských právníků, který je s případem obeznámen, potvrdil, že Microsoft v dnešním slyšení nepředstaví "žádná nová kompromisní řešení". Koncern má navíc k dispozici likvidní prostředky ve výši přes 50 miliard dolarů.
Na druhou stranu také v komisi nikdo nepočítá s tím, že by Monti najednou změnil své tvrdé postavení vůči koncernu a spokojil se podobně jako americké úřady s pragmatickým řešením. "Ať už General Electric nebo Microsoft, komise vždy trestá jen jedničky v oblasti, které se prosadily," kritizuje jeden z odborníků.

Společnost čelí žalobám i ve Spojených státech

S tvrdými soudními žalobami se ale Microsoft musí vypořádat také v USA. Již několik let je nesporná jednička na trhu aplikací zaplavena žalobami, jejichž důvody jsou nejrůznější: porušení patentového práva, omezování hospodářské soutěže či zneužívání monopolní pozice s převýšenými cenami. Po nejnovějších útocích hackerů přibyl ještě další důvod - ekonomické škody způsobené bezpečnostními nedostatky v programech Microsoftu.
Podobně jako v procesu s EU hrál i v nejdelším soudu v USA důležitou roli Media Player. Soud v Massachusetts firmu nařkl ze zneužití monopolního systému a nařídil jí učinit nápravná opatření. K rozdělení firmy na dvě části, čehož se právníci nejvíce báli, ale nedošlo. Zda firma tyto požadavky dodržuje, nyní každé tři měsíce kontroluje soud.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist