Spolek Fórum dárců více než 20 let zastřešuje několik desítek nadačních uskupení, která svými činnostmi pokrývají významné oblasti dárcovství od kulturních projektů přes ekologicky a udržitelně zaměřené aktivity až po rozvoj konkrétních komunit a důraz na jejich potřeby.
„Podpora regionálního rozvoje vychází jak ze strategických cílů nadačního fondu, tak z potřeb jednotlivých regionů. Ty máme k dispozici prostřednictvím studií, průzkumů veřejného mínění a dostupných dat,“ vysvětluje Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu Škoda Auto. „Dopad projektů se pravidelně hodnotí a probíhají diskuse s občany a místními organizacemi pro získání zpětné vazby. Nadační fond také velmi intenzivně spolupracuje se zástupci veřejné správy a samospráv, a to zejména při podpoře dlouhodobých rozvojových projektů a při zavádění transformačních strategií. Významná je pro nás také spolupráce s Odbory KOVO, která přináší cenný vhled do potřeb zaměstnanců v našich regionech,“ dodává Kučera.
Biodiverzita i osobní rozvoj
Nadační fond Škoda Auto, který Ladislav Kučera vede, byl založen v roce 2018 jako doplňkový nástroj společnosti Škoda Auto na podporu udržitelného rozvoje regionů, kde má společnost své výrobní závody. Od počátku se aktivně zapojuje do tématu ochrany životního prostředí prostřednictvím konkrétních iniciativ a projektů, které mají jeden společný cíl, jímž je posílení ekologicko‑sociální udržitelnosti. Aktivit má fond ale mnohem více.
„Naše činnosti směřují k naplňování cílů udržitelného rozvoje. Stojí na čtyřech programových pilířích. Prostřednictvím grantových výzev podporujeme občanskou společnost, kulturní život, dopravní bezpečnost nebo rozvoj sociálních služeb. S našimi partnery z veřejné i soukromé sféry rozvíjíme strategické projekty týkající se revitalizace veřejného prostoru a historických památek. Pomáháme zkvalitňovat vzdělávání například prostřednictvím rozvoje dovedností ředitelů a učitelů základních škol nebo podporujeme profesionalizaci neziskových organizací. Zaměřujeme se také na jednotlivce, snažíme se podpořit angažovanost obyvatel a odstraňovat různé bariéry,“ vyjmenovává Ladislav Kučera.
„V roce 2023 jsme například spustili novou grantovou výzvu s názvem Krakonošovy zahrádky, která navazuje na dlouhodobý program automobilky Škoda Stromky a doplňuje jej. Cílem grantového programu Krakonošovy zahrádky je podpora biodiverzity, tedy ochrana rostlinných a živočišných druhů skrze obnovu přirozené funkce krajiny, zadržování vody v krajině a environmentální vzdělávání. Od spuštění výzvy jsme již podpořili 27 projektů v celkové hodnotě přesahující 3,4 milionu korun,“ vypočítává Kučera a dodává, že odborným garantem programu je Správa Krkonošského národního parku. Projekty přitom vybírá komise společně s CHKO Orlické hory a CHKO Kokořínsko – Máchův kraj a ŠkoFin. Spolupráce má, dle jeho slov, podporovat dialog mezi veřejným a privátním sektorem, přitom zajistit nejen jejich kvalitu, ale také mají skutečný přínos pro životní prostředí.
Pomoc rozvojovým zemím není charita, ale investice. Má být udržitelná a efektivní
Druhým významným pilířem aktivit Nadačního fondu Škoda Auto je podpora vzdělávání. „Fond se zaměřuje na systémové změny ve vzdělávání, protože ve fondu věříme, že právě vzdělání je klíčové pro osobní rozvoj i rozvoj celé společnosti. Investice do vzdělávání posilují naši ekonomiku a konkurenceschopnost tím, že zvyšují produktivitu a podporují inovace. Každá koruna investovaná do vzdělávacích programů se nám tak v budoucnu mnohonásobně vrátí,“ říká ředitel fondu Ladislav Kučera.
Nadační fond se v tomto směru soustředí na podporu formálního i neformálního vzdělávání, jeho cílovými skupinami jsou přitom zejména mateřské, základní a střední školy, ale také zřizovatelé škol a poskytovatelé volnočasových aktivit v regionech, kde působí. Klíčovým prvkem je podpora dětí a dospívajících ze znevýhodněných skupin, čímž fond přispívá k zajištění sociální koheze. „Hlavní těžiště podpory fondu jsou základní a mateřské školy, protože výzkumy nám jasně ukazují, že investice do raného vzdělávání přinášejí nejvyšší návratnost,“ dodává Kučera.
Začít celou skupinou
Vzdělávání jakožto jednu z priorit své práce vnímá i další významná česká Nadace Orlen Unipetrol. „Je to důležitý pilíř naší společenské zodpovědnosti,“ potvrzuje ředitelka nadace Lucie Pražáková. „Každoročně podpoříme mateřské, základní, střední a vysoké školy včetně žáků, studentů a pedagogů částkou přesahující čtyři miliony korun. Pravidelnými stipendii a grantovými programy jsme již podpořili 368 studentů 67 pedagogů a 138 škol,“ vypočítává ředitelka nadace, která mimo finance poskytuje studentům i další různé výhody nebo prostředky, například také své prostory a informace. „Studenti středních a vysokých škol docházejí do našich výrobních závodů na praxi a zpracovávají své ročníkové či závěrečné práce,“ vysvětluje Lucie Pražáková, jakým způsobem je nadace v přímém kontaktu se studenty.
Pokud chceme mluvit o druhé stěžejní oblasti, kterou se Nadace Orlen Unipetrol zabývá, tedy o životním prostředí, je nutné začít už informacemi, které přichází přímo od vedení celé skupiny Orlen Unipetrol. Ta má totiž v plánu v rámci strategie udržitelného rozvoje do roku 2030 realizovat kroky, kterými chce transformovat celou skupinu směrem k udržitelné, nízkoemisní a bezemisní budoucnosti. Jak vyplývá z odpovědí pro Hospodářské noviny, v oblasti životního prostředí skupina snižuje emisní stopu, zapojuje zdroje obnovitelné energie a snižuje energetickou náročnost technologií. „Do této oblasti skupina investuje ročně zhruba dvě miliardy korun,“ říká ředitelka Nadace Orlen Unipetrol Lucie Pražáková.
Skupina má ale skrze svoji nadaci a její projekty mnohem konkrétnější dopady na komunity i lokace. „Hlavním posláním nadace je podpora vzdělávání a popularizace vědy, především přírodovědných a technických oborů, ale také oblast společenské odpovědnosti s důrazem na podporu lokálních komunit a také životního prostředí,“ popisuje Lucie Pražáková a uvádí příklad práce s komunitou. „Dlouhodobě pořádáme pravidelné Dobrovolnické dny, při kterých dobrovolníci z řad zaměstnanců skupiny pomáhají s úklidem či zvelebováním prostředí ve městech a obcích v sousedství našich výrobních závodů,“ říká Pražáková. „Jedná se o dobrovolnickou činnost v domovech pro děti či seniory, ve stacionářích, útulcích pro zvířata a podobně. Podílíme se také na modernizaci obecních mobiliářů. Na zaměstnanecké platformě komUNIta mohou zaměstnanci přicházet s nápady na vlastní dobrovolnické aktivity, které poté Nadace Orlen Unipetrol finančně podpoří,“ dodává.
Stáhněte si přílohu v PDF
A nejenom zaměstnanci mohou žádat o podporu aktivit skrze nadaci. Ta poskytuje finanční prostředky i dalším projektům, studentům nebo školám, které si o ně zažádají na webových stránkách Nadace Orlen Unipetrol www.nadaceorlenunipetrol.cz. „Stipendijní program je určen pro studenty středních a vysokých škol, kteří mají výborné studijní výsledky a nadání v oblasti přírodních věd s důrazem na chemii a techniku. Grantový program pro školy je určen mateřským, základním a středním školám k rozvoji vzdělávacích aktivit a uskutečnění zajímavých vědeckých projektů. Pedagogický grantový program zase oceňuje nadstandardní přístup pedagogů přírodovědeckých oborů, kteří motivují své žáky k trvalému zájmu o učivo a studium a zároveň se aktivně věnují dalšímu seberozvoji s cílem zatraktivnit výuku,“ vysvětluje ředitelka Lucie Pražáková.
Podobně je tomu také i v případě Nadace Škoda Auto, kde je dle slov ředitele Ladislava Kučery zásadní pozitivní přínos pro regiony, ve kterých Škoda Auto působí, a pro obyvatele, kteří v nich žijí. „Nadační fond také pravidelně pořádá vzdělávací workshopy a rozvojové akce na různá témata. Organizace nás ale mohou kontaktovat aktivně samy se zajímavými projektovým záměry, kterými chtějí například řešit lokální potřeby. Dialog s organizacemi a lidmi z regionů je pro nás klíčový,“ dodává Kučera.
Článek byl publikován ve speciální příloze HN Byznys pomáhá.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist