Úvodní slovo


Švédsko je pro zahraniční exportéry z mnoha důvodů zajímavým trhem. Tak malá země jako ta naše s tak velmi úzce specializovaným průmyslem je závislá na dovozu i vývozu. Jsme jednoduše nuceni dovážet, protože zdaleka ne všechny žádané produkty a služby dokážou vyrobit švédské podniky.
Průmysl je největším konzumentem dováženého zboží, a to především v oblasti strojírenství a strojních součástek. Víc než polovina produkční hodnoty švédského exportního průmyslu se totiž skládá z dováženého zboží.
Konzumenti i obchodníci považují export za pozitivní věc. Konzumenti jsou koupěschopní a navíc uvědomělí. Vyžadují přístup k alternativním výrobkům, což jim umožňuje právě import. Dovozy do Švédska s sebou přinášejí i zvýšenou konkurenci, která ve svém důsledku znamená pro spotřebitele snížení cen a naopak zvyšování kvality zboží a služeb.
Čeští exportéři získají vstupem do Evropské unie přístup k vnitřnímu trhu unie, jehož součástí bude Švédsko i Česká republika. Doufejme, že se tím zvýší vzájemná obchodní výměna a otevřou se nové obchodní možnosti pro exportéry z obou zemí.
Již dnes dosahuje objem českého exportu do Švédska 294 miliónů dolarů (IMF Direction of Trade Statistics). Za první tři čtvrtletí letošního roku zaznamenal tento objem ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku mírný nárůst o 2,4 procenta.
Součástí našich snah podpořit obchodní komunikaci mezi Českou republikou a Švédskem je i seminář, který v prosinci organizuje velvyslanectví Švédska a jeho obchodní oddělení. Seminář je určen českým exportérům a bude zaměřen právě na informace o exportních příležitostech do Švédska.
Vstup do Evropské unie znamená vytvoření lepších výchozích podmínek pro propojení našich ekonomik. Mnohé bude ale záviset na vývozcích a jejich odvaze vstoupit na nové exportní trhy. Z potenciálních možností se stanou skutečné obchody až teprve v okamžiku, kdy se v praxi využijí. Věříme však, že české podniky tuto možnost nezahodí a rozhodnou se pro zintenzívnění obchodních styků se Švédskem.

Mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Švédského království v České republice Harald Falth

(Více informací a pozvánku na seminář o exportu do Švédska obdržíte na adrese: prague@swedishtrade.se.)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist