Švédové znají českou kulturu, historii i současný život


Měsíc české kultury v Královské knihovně ve Stockholmu je jednou z mnoha akcí, které spolupořádá Velvyslanectví ČR a České centrum s cílem prezentovat Česko široké švédské veřejnosti. Úspěšná akce proběhla v říjnu, a přestože byl původní zájem pořadatelů zaměřen převážně na diskusní a literární pořady, byl nakonec rozšířen o další oblasti kultury, zejména o výtvarné umění a hudbu.
V průběhu akce se uskutečnily literární večery, koncerty vážné hudby a v prostorách knihovny byly k vidění hned tři výstavy. Po celý říjen mohli návštěvníci knihovny zhlédnout výstavu moderních českých exlibris od více než čtyřiceti autorů, kterou zapůjčil Památník národního písemnictví v Praze. K literární tematice se vázala i výstava věnovaná nositeli Nobelovy ceny za literaturu Jaroslavu Seifertovi. Slavnostní zahájení doplnila putovní výstava Krásy a tajemství ČR, která představuje historii a kulturu země v evropských souvislostech.
Již při zahajovacím večeru ocenilo zaplněné auditorium přednášku předsedy Senátu Petra Pitharta na téma "Role intelektuálů na cestě od totality k demokracii". Původní zájem vedení Královské knihovny o kulturní vývoj v postkomunistických zemích byl postupně rozšířen o další témata související se vstupem Česka do Evropské unie. Se zájmem posluchačů se setkala i beseda se spisovatelem Ivanem Klímou na téma "Politika a literatura v nové Evropě", kterou moderoval známý švédský novinář Göran Rosenberg. Ivan Klíma patří k nejpřekládanějším současným českým spisovatelům ve Švédsku a nakladatelství Brombergs připravuje překlad již patnáctého titulu jeho teprve nedávnovydané knihy Premiér a anděl. Program kulturního měsíce zakončil koncert vážné hudby v podání souboru Ensemble Martinů, který se specializuje na současnou vážnou hudbu českých skladatelů. Celý program byl propojen s akcemi Českého centra ve Stockholmu. Podzimní kulturní nabídka tak byla obohacena o výstavu litografií akademického malíře Vladimíra Suchánka a o promítání klasických filmů na motivy známých literárních děl Bohumila Hrabala a Vladislava Vančury.
Česko je ve Švédsku poměrně známé, a to nejen díky kultuře. Mezi oblíbená témata patří lední hokej a Švédové znají naše sportovce. Prahu považují za kulturní metropoli, rádi jezdí i do českých hor. Dobře znají i některé významné momenty v české historii. Hlavně roky 1968 a 1989. Bývalý prezident Václav Havel se zde těší popularitě a respektu. Je pro Švédy snad nejznámější osobnost naší historie.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist