Pokud se nějaká skupina voličů a politiků ve střední Evropě těší na vstup do Evropské unie, pak jsou to příznivci a členové zelených.
Ekologicky orientované skupiny byly silnou součástí prvních porevolučních koalic. Jejich vliv však od začátku devadesátých let klesl a nyní mají problémy se dostat do parlamentů.
To by se podle nich mělo změnit s rozšířením Evropské unie, kde jsou zelení poměrně silnou politickou skupinou, která pro voliče často představuje alternativu k tradičním stranám. Východoevropští zelení si slibují od propojení se západními kolegy posílení vlastních pozic.
S tímto cílem vznikla nedávno v Polsku dokonce nová strana - Zelení 2004. "Nechtějí být jen stranou happeningů. Jejich cílem je získat co největší porci ze tří miliónů prvovoličů, kteří v červnu 2004 budou hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu," napsal o nové straně polský časopis Newsweek.
Polští Zelení 2004 vycházejí z faktu, že na Západě dostávají obdobné strany pravidelně kolem sedmi procent hlasů a budou v Evropském parlamentu po rozšíření potřebovat partnery z Východu kvůli udržení svého postavení.
Ve střední a východní Evropě, kde jsou spojováni s radikální levicí, mají ovšem zelení problémy překročit čtyř- či pětiprocentní hranici hlasů pro vstup do parlamentu. Například v Česku získali v posledních volbách 2,36 procenta hlasů.
V prvních popřevratových vládách měli zelení díky účasti v širokých koalicích i své poslance, v Litvě dokonce místopředsedu vlády. Potom se ale často rozhádali se svými partnery i mezi sebou. Z mnohých se paradoxně staly pravicové či nacionalistické strany.
Zelení na Západě většinou opustili radikálně levicové pozice a stali se součástí sociálnědemokratických vlád. Ti, kteří zůstali nesmiřitelnými radikály, jsou na okraji politického spektra.
Západní model zkopírují na Východě až časem. "Stane se tak s velkým zpožděním, jak se bude struktura společnosti a ekonomiky nově přistoupivších zemí časem podobat vyspělejší části EU," domnívá se Pavel Pečínka, politolog z Masarykovy univerzity a autor knihy o zelených v Evropě.
Zelení často žehrají na volební systém, který zvýhodňuje velké strany. "Volební systém je velký problém," říká spolupředsedkyně maďarských zelených Marta Márczisová. "Velké strany budou silnější i v Evropské unii. Jedinou nadějí je, že poměrně silná síť zelených na Západě se rozšíří i na Východ a podpoří nás."
Problémy maďarských zelených jsou velmi podobné ostatním. "Jedním je velká pravicovost Východoevropanů, druhým je nedostatek schopných lidí uvnitř strany, kteří by pracovali na programu. Velmi rychle lidé přicházeli i odcházeli," říká Marta Márczisová.
Polský Newsweek odhaduje, že v budoucnu by se zelení mohli stát oblíbenou stranou mladých lidí, kteří jsou unaveni postkomunistickými stranami nebo v polském případě pravicovými seskupeními, která vznikla z jednotné Solidarity.
Podle Pavla Pečínky bude klíčové, jak rychle či pomalu se na východě Evropy budou stírat extrémní sociální rozdíly, bude-li se utlumovat nacionalismus, kriminalita a zda se najde dost voličů, pro něž nebude na prvním místě spotřeba nebo ideová vypjatost. "Ani všude v západní Evropě nejsou vytvořeny podmínky pro to, aby vznikla silná voličská základna postmateriálně orientovaných voličů," řekl Pečínka.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist