/od našeho spolupracovníka/
Hranice mezi profesionální a amatérskou sférou v českém fotbale vede napříč mezi dvěma "třetími ligami" a divizemi. Podle průzkumu HN si kluby z první, druhé, české i moravskoslezské ligy většinou mohou dovolit platit hráče celého kádru, na nižší úrovni už je to obtížné.

Lépe placená brigáda
Naopak na vesnicích a v malých městských klubech je tok peněz opačný: Hráči mnohdy musejí platit členské příspěvky. Odměnou jim u lépe finančně situovaných celků může být naturální plnění. "Za vítězství si zajdou na večeři nebo se třeba dají k dobru dvě flašky fernetu," říká Ladislav Zelenda z jihočeského týmu SK Ratibořské Hory.
Jako předseda klubu vstoupil do fotbalu v obci i finančně. Z peněz své firmy může hráčům přilepšit. "Poskytneme jim možnost takové lépe placené brigády a já se snažím do místní kopané zapojit i další firmy, se kterými spolupracuji," upřesňuje Zelenda. Výměnou za sponzorský dar či finanční pomoc nabízí místo pro reklamu na ratibořském dresu.
S návratností peněz vložených do klubu, jehož A-tým hraje I. B třídu (dva stupně pod krajským přeborem), Zelenda nepočítá. "Dělám to vysloveně pro zábavu a také chci pomoci klukům," dodává. Hráči jeho ani konkurenčních klubů na stejné úrovni finanční odměny nedostávají, ale jejich příchod už něco stojí. Obvykle jde o několikatisícové částky, ale existují i výjimky. "Máme tu jednoho, který nás stál třicet tisíc korun. Když od nás někdo odchází do vyšší soutěže, stanovuje se jeho cena podle přestupních tabulek. Jedná se průměrně o dvacet tisíc korun," dokresluje Zelenda.

Odliv velkých mecenášů
Fotbalisty, kteří nemusejí mít jiné zaměstnání, je třeba začít hledat někde mezi třetí ligou (ČFL a MSFL) a divizí. V pěti divizních skupinách (tři české, dvě moravské) hraje 80 mužstev. S výjimkou rezervních celků klubů z vyšších lig jsou v nich placeni zpravidla jen elitní hráči. Jejich počet se klub od klubu různí.
To záleží na finančním zázemí, říká Radek Hájek ze Starého Kolína, který má s divizním fotbalem zkušenosti. "Základ platu je poměrně nízký, řádově několik tisíc korun. Většina peněz přichází z prémií, například za vyhrané zápasy," popisuje běžný systém. Hájek nyní hraje okresní přebor a potvrzuje, že v takové soutěži peníze za dřinu na hřišti odměnou nejsou. "U nás to jsou večeře a věci, které dodá sponzor," potvrzuje hráč.
Velcí soukromí mecenáši, kteří vstupovali v předchozím desetiletí do českého fotbalu, jsou na ústupu. Jejich často divoké hospodaření nemívalo dlouhého trvání a oni se vinou fotbalových i mimofotbalových potíží stáhli. Od poloviny 90. let platy fotbalistů klesají i v nižších soutěžích, kde kluby nemají kryty rozpočty tak, aby žádaly profesionální licenci.

Slavní veteráni ve výhodě
Vypočítat průměrné příjmy z dostupných zdrojů dost dobře nelze. Občas se v případě úspěchu podaří vyplatit jednorázovou prémii z peněz regionálních firem, jejíž zástupci ale jen neradi přistupují na dlouhodobý sponzorink. Taková částka čísla do značné míry zkreslí. Ve všech soutěžích najdeme příklady, že plat nejlepšího hráče a náhradníků se liší o celé desetinné místo. Známý fotbalista na sklonku kariéry může například v ČFL i MSFL získat angažmá za několikanásobek průměrné mzdy v České republice, jeho méně nadaný spoluhráč za některý měsíc třeba nedostane ani tolik.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist