Ukrajina zablokovala projekt Družba - Adria
Ukrajinský parlament odmítl koncem minulého týdne ratifikovat velice důležitý mezinárodní projekt - propojení ropovodů Družba a Adria. Na tom má zájem především Rusko, neboť by tak mohlo podstatně zvýšit dodávky ropy nejenom do jižní a západní Evropy, ale i do Severní Ameriky.
Přitom Ukrajina byla mezi šesticí zemí, které dohodu o technickém propojení obou strategických ropovodů loni v prosinci podepsaly (spolu s Ruskem, Běloruskem, Slovenskem, Maďarskem a Chorvatskem). "Není jisté zda se ukrajinský parlament k této otázce ještě vrátí," uvedla agentura Reuters.
To, že Ukrajina odmítla ratifikovat dohodu o propojení ropovodů Družba a Adria, nebude mít na českou energetiku žádný přímý dopad, sdělil HN Jan Zaplatílek z Ministerstva průmyslu a obchodu. "Určitým způsobem to ale signalizuje nesoulad mezi Ukrajinou a Ruskou federací, což by nás mohlo ohrozit jako významnou tranzitní zemi. Rusko totiž může kvůli neshodám s Ukrajinou preferovat trasy, které se jejímu území vyhýbají," dodal Zaplatílek.
Ukrajina chce dostavět ropovod do Polska
Ukrajinská společnost Ukrtransnafta ve svém prohlášení varovala, že rozhodnutí parlamentu povede nejenom ke ztrátě rozpočtových příjmů. "Zároveň přijdeme o část peněz, které plynou z provozování našeho přepravního systému," citovala agentura Reuters z prohlášení společnosti. Její vedení rovněž soudí, že byla poškozena mezinárodní pověst Ukrajiny, uvedl zpravodajský server unian.net.
Ukrajinští zákonodárci, kteří se postavili proti propojení ropovodů Družba a Adria, podporují dokončení jiné strategické tepny. Ta by vedla z černomořského přístavu Oděsa do města Brody (tím vede i ropovod Družba) a dále na západ do polského Plocku, kde jsou velké rafinérie.
"Otázka stojí jasně. Buď jedna přepravní trasa, nebo druhá. Ratifikujeme-li dohodu Družba - Adria, zabijeme ropovod Oděsa - Brody," citovala agentura Reuters Volodymyra Černyjaka, poslance za stranu Naše Ukrajina.
Ukrajina závisí na dodávkách ruské energie z osmdesáti procent. Její vláda proto výstavbu ropovodu z Oděsy k polským hranicím, jímž by proudila kaspická surovina podporuje. Považuje ji za strategickou energetickou tepnu vycházející z gruzínského přístavu Supsa.
Projekt Oděsa - Brody podporují také USA
Tento projekt se zamlouvá také Spojeným státům americkým i Evropské unii. Z jejich pohledu jde o tranzitní trasu, po které by se mohla do západní Evropy přepravovat kaspická ropa - mimo ruské území.
O dostavbě zmíněného ropovodu až do polského Plocku, kterým by proudila kaspická surovina, budou šestadvacátého listopadu v Bruselu jednat polští a ukrajinští odborníci za účasti komisařky Loyly de Palaciové, která v Evropské komisi odpovídá za energetiku a dopravu, oznámil zpravodajský server unian.net.
Vydatnější příliv ruské ropy, který by integrace obou potrubí umožnila, by přivítalo Chorvatsko, na jehož území se nachází klíčový přístavní terminál Omišalj. "Družba - Adria představuje pro naši část Evropy významnou ropnou tepnu zvýrazňující hospodářskou a geopolitickou důležitost Chorvatska," prohlásil premiér Ivica Račan.
Avšak proti propojení ropovodů se ozývají v samotném Chorvatsku námitky i z oficiálních míst. Ministerstvo životního prostředí uznává, že projekt je "hospodářsky nesmírně důležitý", ale přináší také ekologická rizika. Přístav Omišalj byl přizpůsoben pouze pro vykládku ropy z tankerů nikoli pro nakládku z pevniny. "Jaderské moře je uzavřené a velmi citlivé na potenciální havárii tankeru," upozornil ministr životního prostředí Božo Kovačevič.
Hlavní parametry spojeného ropovodu
[*] Dohodu podepsalo šest vlád - Ruska, Ukrajiny, Běloruska, Maďarska, Slovenska a Chorvatska v prosinci 2002
[*] Má vzniknout tepna vedoucí z ruské Samary do chorvatského přístavu Omišalj s kapacitou až 15 miliónů tun ropy ročně
[*] Náklady na technické přizpůsobení ropovodu Adria, původně určeného k přepravě ropy z přístavů Jaderského moře na sever a severovýchod (nikoli do přístavů), dosahují 300 miliónů dolarů.
Zdroj: Janaf
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist