Za vytvoření takového systému dnes dostane Jan Nouza z Technické univerzity v Liberci od ministryně školství Petry Buzkové cenu za významný výsledek ve výzkumu v letošním roce.
"Není to jen moje zásluha, za tím je i spousta práce mých kolegů," tvrdí vědec, který se hlasové komunikaci mezi člověkem a počítačem věnuje již dvacet let.
Diktování do počítače by podle něj mohlo brzy pomoci lidem, kteří jsou postižení a nemohou psát na klávesnici. Vývoj může dojít i tak daleko, že lidé budou počítači běžně dávat příkazy slovy a e-mailové dopisy budou diktovat. To však ještě nějakou chvíli potrvá.
Systém totiž zatím není bez chyb. "Devět slov z deseti pozná počítač správně, pokud diktujeme slovo po slově," přibližuje Nouza. "Systém je schopen přepsat větu, která trvá deset sekund, za dobu asi čtyřikrát delší. V průměru se však dopouští přibližně tří chyb z deseti slov. Je to proto, že současné metody ještě nejsou dokonalé, i kvůli složitému jazyku."
Skloňováním a časováním se v češtině může vyskytnout více než jeden milión různých slovních tvarů. To je nejméně dvacetkrát více než třeba v angličtině. Pro ni už jsou diktovací systémy k mání. Čeština je pozadu hlavně kvůli penězům. "Trh je tu mnohem menší a náklady na vývoj takového systému jsou velké," vysvětluje Nouza.
Jeho tým se nyní snaží, aby uměl počítač automaticky přepsat například rozhlasové zprávy.
Diktát do počítače je jedním z posledních výsledků vývojové práce sedmičlenného týmu Laboratoře počítačového zpracování řeči, kterou Nouza v roce 1993 na liberecké univerzitě založil.
Čtyři roky už například mohou návštěvníci nebo obyvatelé Liberce využívat hlasovou službu InfoCity. Ta spojuje volající obyčejným telefonem s počítačem a umožňuje získat na základě krátkého hlasového dialogu informace o dopravě, kultuře a sportu. "Ozve se jim počítač, který je pak vhodnými pokyny a dotazy dovede až k požadované informaci," říká Nouza. Službu už využilo více než třicet tisíc lidí.
Jan Nouza nemá úspěchy pouze ve výzkumu. Je brán i jako jeden z největších znalců na rozhledny. Ve své knize Rozhledny Čech, Moravy a Slezska poprvé kompletně zpracoval historii těchto staveb. Za knihu získal Cenu E. E. Kische za dokumentární dílo roku 1999.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist