od našeho zpravodaje
Ministři financí Evropské unie svým odmítnutím názoru Evropské komise, že Německo a Francie dlouhodobě porušují rozpočtovou stabilitu a zaslouží si sankce, uvrhli podle analytiků unii do legislativní krize.
"Ministři financí využili právo hlasovat o sankcích proti zemím narušujícím Pakt stability nezávisle. Podkopali tak ale autoritu Evropské komise, jež má povinnost upozornit na nedodržování unijních smluv," uvedl Guillaume Durand z Centra evropské politiky (CEP) v Bruselu.
Komise se při posuzování rozpočtových deficitů Francie a Německa striktně držela Amsterdamské smlouvy, jež popisuje, jak má bruselská exekutiva postupovat, když se poruší Pakt stability a růstu.

Komise se může obrátit na soud
"Komise zaslala zmíněným státům varování a vyzvala je ke změně rozpočtové politiky. Po několika varováních stanovila datum, do nějž by měly zmíněné země dostat svůj deficit pod stanovenou tříprocentní hranici. Poté komise konstatovala, že pravidla paktu jsou porušena," uvedl komisař unie pro měnové otázky Pedro Solbes.
Z logiky Amsterodamské smlouvy tedy měly členské státy Evropské unie vzít názor komise na vědomí a dát Francii a Německu poslední ultimátum, po jehož vypršení, by přišly automaticky sankce až ve výši půl procenta hrubého domácího produktu. Jelikož se tak nestalo, šly proti duchu unijní smlouvy.
Evropská komise má nyní pouze dvě možnosti, jak na rozhodnutí ministrů financí reagovat. Buď je vezme mlčky na vědomí a podpoří tak porušení Paktu stability a růstu, nebo předá případ Evropskému soudnímu dvoru. Pokud se komise dostala v minulosti s některým ze členských států do podobného sporu, rozhodoval nakonec soud.
"Komise je ve složité situaci. Má právo obrátit se na arbitra. Musí ale také vnímat politickou realitu. Ta tvrdému postupu nakloněna není," uvedl nejmenovaný zdroj z EK.
Jelikož v červnu budou volby do Evropského parlamentu a na podzim příštího roku bude zvolena také nová Evropská komise, je málo pravděpodobné, že se současná komise bude riskovat tvrdý spor s velkými členskými státy unie.

Malí proti velkým?
Pokud komise případ nepředá Evropskému soudnímu dvoru, mohou to udělat členské země. Nizozemsko a Rakousko již oznámily, že zváží, zda se na soud neobrátí. Obě země kritizovaly, že ministři financí nakonec sankce proti Francii a Německu odmítly.
"Je nepřijatelné, aby se unie dohodla, že postih obou zemí odkládá, když vyčkávací procedura byla vyčerpána. Rakouští daňoví poplatníci nebudou platit ohrožení stability eura Francií a Německem," uvedl rakouský ministr financí Karl-Heinz Grasser.
Podle Guillauma Duranda z Centra pro evropskou politiku je nepravděpodobné, že by se postoj Francie a Německa k jejich rozpočtovému deficitu během příštího půlroku změnil. A právě za šest měsíců mají unijní ministři financí znovu posoudit dodržování Paktu stability a růstu v obou zemích.
Francie a Německo ohlásily, že letos i příští rok jejich rozpočtové deficity překročí hranici tří procent hrubého domácího produktu stanovenou v Paktu růstu a stability.

Řekli ke "zmrazení" paktu stability

[*] "Hluboce lituji, že ministři přijali rozhodnutí, které fakticky zmrazilo rozpočtová pravidla Evropské unie."
Komisař Pedro Solbes odpovědný za ekonomické a měnové otázky.
[*] "Pan Solbes si může myslet, co je mu libo, a já také. Říká se tomu demokratická debata."
Francouzský ministr financí Francis Mer.
[*] "Dnešek není dobrý pro Evropu, ani pro evropskou ekonomiku."
Španělský premiér José Maria Aznar.
[*] "Řím, Paříž a Berlín zorganizovaly blokovací menšinu, aby dosáhly kompromisní dohody."
Belgický ministr financí Didier Reynders.
Zdroj: REUTERS

Schodky veřejných rozpočtů