CCD
(Charged Coupled Device) - další typ snímačů, které jsou základem digitálního záznamu obrazu. Světlo, které dopadá na snímač, se na světlocitlivém prvku mění v napětí, jehož velikost se přímo odvíjí od úrovně jasu, a tyto informace jsou pak zpracovávány pro získání výsledného digitálního obrazu.
CMOS
(Complementary Metal Oxid Semiconductor) - snímač využívající polovodičové součástky řízené elektrickým polem. Tyto prvky jsou charakteristické malou spotřebou energie a zejména pasivní verze relativně nízkou výrobní cenou, pasivní čidla mají však horší parametry vzhledem k šumu (horší obraz). U aktivních CMOS snímačů je šum potlačován pomocí speciálního analytického obvodu, který měří šum a eliminuje ho.
LCD
(Liquid Color Display) - barevný displej z tekutých krystalů, může být aktivní nebo pasivní, aktivní varianta nabízí větší možnosti, ale má také větší spotřebu energie, na což je důležité myslet hlavně tehdy, pokud používáme displej v roli hledáčku, nebo pro časté prohlížení snímků či nastavování konfigurace přístroje. Pokud chceme maximálně prodloužit životaschopnost baterií, je lépe používání displeje omezit na minimum. Dnes se s LCD displeji u digitálních fotopřístrojů lze setkat nejčastěji v podobě aktivních TFT (Thin Film Transistor) displejů.
EVF
- miniaturní displej zastávající u digitálních fotopřístrojů úlohu hledáčku, používaný u přístrojů koncepce digitálních zrcadlovek. Výhodou je, že to, co je vidět v EVF hledáčku, je identické s výsledným snímkem, umožňuje promítání řady užitečných informací, ale pomaleji reaguje na změny záběru.
dpi
(Dots per inch) - hodnota rozlišení používaná pro informace o tiskové kvalitě; údaj vyjadřující kolik obrazových bodů lze umístit na úsek o rozměru jednoho palce (2,54 cm).
MB
(megabajt) - jednotka o hodnotě 1 milionu bytů, přičemž 1 B (byte, bajt) je datovou jednotkou, kterou tvoří 8 bitů (základní datové jednotky odpovídající hodnotám 0/1 či stavu ano/ne apod.). Jeden byte může vyjadřovat hodnotu na škále od 0 do 255, což umožňuje popsat až 256 prvků (čísel nebo barev apod.), z nichž se skládá charakteristika určitého obsahu. Další z často používaných jednotek je kB (kilobajt) odpovídající 100 bytům (bajtům).
JPEG
(Joint Photographic Experts Group) - standard pro ukládání komprimovaných dat digitálního obrazu, klíčová je informace o jasu, údaje o ostatních (např. barevných) parametrech bodů tvořících obraz jsou dopočítávány. Umožňuje volit různý stupeň komprese dat a tím i různou velikost výsledného datového objemu obrázku (od několika kB až po MB).
TIFF
- další z grafických standardů používaný pro vytváření datových souborů s minimální kompresí, což umožňuje přesnější rekonstrukci originálního obrazu na výstupu, např. monitoru nebo tiskárně, ale má větší nároky na výsledný objem obrázku (v řádu MB).
MPEG
(Motion Pictures Experts Group) - obdobný standard jako JPEG používaný pro komprimovaný digitální videozáznam, který nabízí v současné době většina digitálních fotoaparátů kromě zachycení statického obrazu.
Pixel/megapixel
- světlocitlivá buňka ve snímacím prvku nebo barevný bod, z něhož se skládá digitální fotografie.
Zoom
- transfokátor, systém umožňující měnit ohniskovou vzdálenost objektivu a tím docílit přibližování nebo vzdalování fotografovaného objektu.
Makro
(makrorežim) - umožňuje detailní záběry zblízka z velmi malé vzdálenosti.

Stupně kvality zobrazení

SQ
(Standard Quality) - běžná kvalita s poměrně vysokým stupněm komprese, díky kterému je tento stupeň nejúspornější co do objemu dat, na kartu se v něm vejde nejvíce snímků; vhodné hlavně pro snímky, u nichž se nepočítá s velkými rozměry, např. pro web.
HQ
(High Quality) - vysoká kvalita s menším stupněm komprese vhodná pro zvětšeniny běžných rozměrů "turistické" fotografie i pro potřeby tisku.
SHQ
(Super High Quality) - velmi vysoká kvalita, obvykle nejvyšší dosažitelná s daným přístrojem.
EXIF
(Exchangeable Image Format) - standard obrazových parametrů, informace o snímku "zakomponované" do souboru dat vytvářených digitálním přístrojem, které umožňují přidat ke standardizovaným formátům JPEG či TIFF také poznámky různého typu.
USB

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist