Čermák sníží počet soudců
Příští týden bude ministr spravedlnosti Karel Čermák rovných sto dní ve funkci. Razantní změny nechystá, dokonce už nechce mluvit o reformě soudnictví, s níž přicházeli jeho předchůdci a narazili buď v parlamentu, nebo u bývalého prezidenta Václava Havla a Ústavního soudu.
"Nechci justici reformovat, ale jen ji stabilizovat," říká.
Přesto ale přichází s novinkou: Česko má příliš mnoho soudců a jejich počet se proto začne snižovat.
Soudy se rušit nebudou
Některé z reformních návrhů, které Čermákův předchůdce Pavel Rychetský shrnul do takzvaného desatera, spadnou pod stůl. Především se nebudou rušit vrchní soudy v Praze a v Olomouci.
"Soudní soustava se nebude nově restrukturalizovat, to znamená, že se nebudou rušit vrchní soudy a zároveň nebudou vznikat ani nové, třeba specializované soudy pro mladistvé nebo vojenské soudy," říká ministr.
Rychetský se chtěl zrušením vrchních soudů vrátit k původní, třístupňové soudní soustavě. Všemi případy se tak v prvním stupni měly zabývat okresní soudy, odvolání řešit krajské soudy a dovolání Nejvyšší soud.
Čermák trvá na tom, že organizační zásahy by justici neprospěly.
Jako za monarchie
Ministr se s Rychetským shoduje v tom, že čeští soudci často vykonávají úřednické úkony, místo toho, aby se věnovali rozhodování, tedy svému hlavnímu poslání..
"Současný model práce u nás funguje už sto padesát let ještě od dob rakousko-uherské monarchie," upozorňuje Čermák.
Všichni soudci proto budou mít k dispozici pracovní týmy sestávající z protokolujícího úředníka nebo asistenta, zapisovatelky a vyššího soudního úředníka.
Tím se práce soudů podle Čermáka urychlí a lidé už nebudou muset čekat i několik let na rozsudek. Zároveň už nebude třeba, aby v zemi pracovalo na 2700 arbitrů. S propouštěním ale ministerstvo nepočítá. Nebude pouze nahrazovat soudce, kteří odejdou například do důchodu.
Zatímco v Evropské unii je každý proces trvající déle než tři roky považován za nepřiměřeně dlouhý, v Česku je naopak na osmdesát tisíc případů, které se táhnou pět, sedm i více let.
Hlavně vzdělání a etika
Čermák klade důraz - podobně jako Rychetský - na soudcovskou etiku a povinné vzdělávání.
"Soudce musí být osobnost, musí umět zdůvodnit svůj rozsudek a ne se jen odvolávat na paragrafy. Soudci musejí více přemýšlet," podotýká ministr.
Povinné vzdělávání je zatím obecně obsaženo v zákoně o soudech a soudcích. Čermák chce ale úroveň znalostí přesně definovat i podle toho, jakou soudce vykonává funkci, tedy pokud je místopředsedou nebo předsedou soudu. Soudci s kvalitním vzděláním budou navíc dostávat vyšší plat.
Ministr chce zároveň podávat více návrhů na kárná řízení s arbitry. Na rozdíl od Rychetského ale odmítá, aby v kárných senátech zasedali kromě soudců i advokáti či lidé z právnických fakult. "Dovedu si představit, že tam budou státní zástupci. Ale advokáti ne," dodává Čermák, který přišel na ministerstvo z právnické kanceláře.
Co chtěl Rychetský
[*] Kárné senáty
Jejich členy jsou jen soudci. Exministr Rychetský tvrdil, že prohřešky svých kolegů posuzují mírně. Aby v senátech byli i advokáti a teoretici, se ale jeho nástupci Čermákovi nezamlouvá.
[*] Věk soudců
Rychetský prosazoval, aby se soudci mohli stát jen lidé starší čtyřiceti let s alespoň patnáctiletou praxí v jiném právnickém povolání. Čermák o tom neuvažuje.
[*] Třístupňová justice
V Česku bude nadále čtyřstupňová, a ne jednodušší třístupňová soudní soustava.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist