Čermák sníží počet soudců

Příští týden bude ministr spravedlnosti Karel Čermák rovných sto dní ve funkci. Razantní změny nechystá, dokonce už nechce mluvit o reformě soudnictví, s níž přicházeli jeho předchůdci a narazili buď v parlamentu, nebo u bývalého prezidenta Václava Havla a Ústavního soudu.
"Nechci justici reformovat, ale jen ji stabilizovat," říká.
Přesto ale přichází s novinkou: Česko má příliš mnoho soudců a jejich počet se proto začne snižovat.

Soudy se rušit nebudou

Některé z reformních návrhů, které Čermákův předchůdce Pavel Rychetský shrnul do takzvaného desatera, spadnou pod stůl. Především se nebudou rušit vrchní soudy v Praze a v Olomouci.
"Soudní soustava se nebude nově restrukturalizovat, to znamená, že se nebudou rušit vrchní soudy a zároveň nebudou vznikat ani nové, třeba specializované soudy pro mladistvé nebo vojenské soudy," říká ministr.
Rychetský se chtěl zrušením vrchních soudů vrátit k původní, třístupňové soudní soustavě. Všemi případy se tak v prvním stupni měly zabývat okresní soudy, odvolání řešit krajské soudy a dovolání Nejvyšší soud.
Čermák trvá na tom, že organizační zásahy by justici neprospěly.

Jako za monarchie

Ministr se s Rychetským shoduje v tom, že čeští soudci často vykonávají úřednické úkony, místo toho, aby se věnovali rozhodování, tedy svému hlavnímu poslání..
"Současný model práce u nás funguje už sto padesát let ještě od dob rakousko-uherské monarchie," upozorňuje Čermák.
Všichni soudci proto budou mít k dispozici pracovní týmy sestávající z protokolujícího úředníka nebo asistenta, zapisovatelky a vyššího soudního úředníka.
Tím se práce soudů podle Čermáka urychlí a lidé už nebudou muset čekat i několik let na rozsudek. Zároveň už nebude třeba, aby v zemi pracovalo na 2700 arbitrů. S propouštěním ale ministerstvo nepočítá. Nebude pouze nahrazovat soudce, kteří odejdou například do důchodu.
Zatímco v Evropské unii je každý proces trvající déle než tři roky považován za nepřiměřeně dlouhý, v Česku je naopak na osmdesát tisíc případů, které se táhnou pět, sedm i více let.

Hlavně vzdělání a etika

Čermák klade důraz - podobně jako Rychetský - na soudcovskou etiku a povinné vzdělávání.
"Soudce musí být osobnost, musí umět zdůvodnit svůj rozsudek a ne se jen odvolávat na paragrafy. Soudci musejí více přemýšlet," podotýká ministr.
Povinné vzdělávání je zatím obecně obsaženo v zákoně o soudech a soudcích. Čermák chce ale úroveň znalostí přesně definovat i podle toho, jakou soudce vykonává funkci, tedy pokud je místopředsedou nebo předsedou soudu. Soudci s kvalitním vzděláním budou navíc dostávat vyšší plat.
Ministr chce zároveň podávat více návrhů na kárná řízení s arbitry. Na rozdíl od Rychetského ale odmítá, aby v kárných senátech zasedali kromě soudců i advokáti či lidé z právnických fakult. "Dovedu si představit, že tam budou státní zástupci. Ale advokáti ne," dodává Čermák, který přišel na ministerstvo z právnické kanceláře.

Co chtěl Rychetský


[*] Kárné senáty
Jejich členy jsou jen soudci. Exministr Rychetský tvrdil, že prohřešky svých kolegů posuzují mírně. Aby v senátech byli i advokáti a teoretici, se ale jeho nástupci Čermákovi nezamlouvá.

[*] Věk soudců
Rychetský prosazoval, aby se soudci mohli stát jen lidé starší čtyřiceti let s alespoň patnáctiletou praxí v jiném právnickém povolání. Čermák o tom neuvažuje.

[*] Třístupňová justice
V Česku bude nadále čtyřstupňová, a ne jednodušší třístupňová soudní soustava.