Co dělat, když se kost zapíchne v krku
Jakmile pocítíte při pojídání ryby bolest v krku, nechte si kost vyndat odborníkem. Jde o banální zákrok. Potíže nepodceňujte. Nic nejezte, a to ani lidovými radami doporučované kyselé zelí či chléb. Horší je to s většími rybími kostmi nebo s ostrými úlomky například z drůbeže. Ty totiž projdou do jícnu, a tam se zapíchnou. Postižený to pozná podle toho, že nemá bolesti v krku, ale níže, u klíční kosti. Tento stav je vážný a je nutné co nejdříve vyhledat odbornou lékařskou pomoc.
Co dělat, když to přeženete s pitím
Hovoříme-li o opilosti a ne o otravě alkoholem, kdy musí zasáhnout lékař, pak je nejlepším lékem spánek. Před usnutím se doporučuje vypít nejméně tři decilitry vody a k posteli si připravit další tekutiny a případně i léky proti bolesti, které je dobré sníst hned, když vás nad ránem vzbudí prudká bolest hlavy. Vhodný je acylpyrin, aspirin, panadol či paralen.
Co dělat při popálení či opaření
Nejdůležitější je po zranění rychle ránu zchladit. Nestačí minuta pod studenou vodou, chladit by se mělo až do té doby, kdy to přináší úlevu, tedy několik desítek minut, někdy i hodin. Rána se pak ošetřuje pantenolem. Vždy je ale dobré zvážit návštěvu lékaře, v případě vážnějšího poranění přímo specializovaného centra. V Česku jsou tři specializované kliniky - v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, ve Fakultní nemocnici s poliklinikou Ostrava (Poruba) a ve Fakultní nemocnici Brno (Bohunice). Ránu je třeba chladit i při převozu, například ledem zabaleným v ručníku. Pokud je popálena větší část těla - více než 60 procent, chladí se jen končetiny.
Co dělat, když zaskočí oříšek
Zůstane-li oříšek u vchodu do dýchacích cest, je možné jej odstranit prsty. Postižený přitom má mít zakloněnou hlavu. Jinak pomáhá usilovné kašlání, nebo silnější úder do zad. Jestliže ani toto nepomůže, je třeba udělat takzvaný Heimlichův hmat. Zezadu obejmeme postiženého tak, že přeložíme obě své ruce přes sebe v jeho nadbřišku. Pak vícekrát stiskneme ve směru bránice. Tento hmat neprovádíme u kojenců (dítě zvedneme za nohy a plochou dlaní opakovaně udeříme mezi lopatky), u těhotných a obézních. U těch lze provést pokus o odstranění cizího tělesa stlačením hrudi. Nachází-li se těleso již v dýchacích cestách, je třeba jít rychle k lékaři.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist