Kdo se podívá na internetové stránky 1. FC Brno, může mít dojem, že se dívá na kandidátku nejsilnější opoziční strany.
Vrcholné vedení prvoligového celku ovládli až na pár výjimek samí Topolánkovi muži. Jeden z nových spolumajitelů klubu, Vlastimil Sehnal, je ostatně sám bývalým poslancem za ODS a dnes je členem její výkonné rady. Obklopil se například šéfem poslaneckého klubu ODS Vlastimilem Tlustým, stínovým ministrem školství Walterem Bartošem či radním Jihomoravského kraje Milanem Venclíkem. Trenérskou pozici Sehnal svěřil novopečenému senátorovi za tutéž stranu Karlu Jarůškovi.
Člen představenstva klubu Venclík to říká otevřeně: "Upřímně řečeno, myslím, že nás majitelé oslovili proto, že můžeme pomoci svými jmény a kontakty shánět peníze."

Brno staví stadión
A ty bude Brno potřebovat. Spolu s městem chystá nový stadión, který podle dosavadních propočtů přijde na 900 miliónů korun. Klub i město počítají, že téměř půl miliardou přispěje stát a připravují si teď půdu pro jednání s ministerstvem financí. Pomoci jim mají právě politici. "Senátor Jarůšek postavil na příslibech lobbingu svoji volební kampaň. Doufáme, že při získávání prostředků na fotbalový stadión bude úspěšný," slibuje si brněnský radní Jan Holík.
Šéf FC Brno Sehnal tak přímočarý není, ale nakonec uznává: "Nezastírám, že účast politiků v klubu je při shánění peněz výhoda. Ale můj hlavní důvod byl ten, že jsem hledal schopné lidi a současně lidi, kterým můžu věřit a kteří mají nějaký morální kredit."
Brněnský případ je unikátní. Spojenectví fotbalových klubů a politiků - jak na špičkové, tak na komunální úrovni - však funguje už roky, aniž by to veřejnost příliš věděla.
Všichni politici oslovení HN, kteří se více či méně angažují ve prospěch fotbalu, říkají, že to dělají zadarmo. Spolupráce s kluby je tak zjevně výhodnější pro samotné fotbalisty. Ani politici ale zkrátka nepřijdou. Když získají pro klub ve "svém" volebním kraji desítky miliónů, nikdy se tím před voliči nezapomenou pochlubit a může jim to pomoci i při sestavování stranické kandidátky.
Tak například ministr průmyslu a obchodu Milan Urban už je roky prezidentem fotbalového Zenitu Čáslav ve svém bydlišti. A když loni klub potřeboval opravit stadión, Urban dokázal najít v rozpočtu dvanáct miliónů. Nezapomněl ani na další fotbalisty ve svém regionu a na poslední chvíli protlačil do návrhu rozpočtu milióny pro kolínský klub, ale i pro pražské Bohemians. "Mám rád fotbal a fotbalisti si musí pomáhat," řekl k tomu.
Anebo poslanec ODS Jaroslav Plachý, který je současně zastupitelem v Uherském Hradišti. S pomocí Vlastimila Tlustého - jak o tom informoval časopis Synotu - před dvěma lety protlačil ve sněmovně první část ze stomiliónové dotace pro stadión uherskohradišťského Synotu.
Případ Synotu současně ukazuje, že majitelům sportovních celků se vyplatí být s politiky zadobře nejen kvůli penězům pro fotbal.

Všechno se vším souvisí
Majitelé Synotu, rodina Valentových, výrazně ovlivňují život v Uherském Hradišti. Dávají práci zhruba pěti stům lidí, investují ve městě a podílejí se na rekonstrukcích. Mimo jiné provozují i hrací automaty. A když před pěti lety zastupitelstvo přijalo vyhlášku, která omezovala provoz automatů, po pár měsících ji zase zrušilo. Přímo na jednání zastupitelstva se tehdy dokonce dostavili i fotbalisté Synotu. "Ač majitelé klubu často zdůrazňují, že fotbal s jejich podnikáním nesouvisí, úplně tak to není. Všechno souvisí se vším," říká bývalý starosta Ladislav Šupka.
Podobný je příběh i Jaroslava Starky a jeho Marily. Starka přivedl do Příbrami prvoligový fotbal, vlastní ve městě podniky, přispívá na charitu. A město mu nikdy nezůstalo dlužné. A to zejména díky bývalému lidoveckému starostovi, jinak Starkovu příteli Josefu Vackovi. Město přispělo na fotbalový stadión pro fotbalisty, ale když si jej chce Starka pronajmout, nikdo po něm peníze nechce. "Tohle tu nikdo neřešil," přiznává příbramský radní Jiří Schmidt. "Ten systém se nastavil špatně už před lety, kdy se politici rozhodli, že budou do Marily pumpovat peníze. Teď se ukazuje, že to je dlouhodobě nad síly města. Potíž ale je, že ten vlak už je rozjetý a my ho můžeme maximálně přibrzďovat. Za ty roky se postavil stadión, a kdyby se první liga z města odstěhovala, co s ním?"

 Obrázek