Na vyšších platech europoslanců může vydělat také stát

Pokud Česko akceptuje, že jeho 24 zástupců v Evropském parlamentu bude dostávat měsíční plat ve výši 8500 eur (zhruba 275 tisíc korun), jak předpokládá nedávná dohoda Evropské unie, mohou na tom vydělat i čeští daňoví poplatníci.
"Tento plat se nebude vyplácet z českého státního rozpočtu, ale z rozpočtu evropského. Nebude to stát české daňové poplatníky ani korunu a navíc europoslanci budou zdaňováni doma. Pokud by Česká republika přistoupila na tento model, tak ji nebudou stát evropští poslanci ani korunu, ale naopak zaplatí každý z nich ročně asi milión korun na daních, tedy celkem zhruba 24 miliónů do státního rozpočtu," uvedl včera v diskusním pořadu televize Prima Nedělní partie místopředseda ODS a stínový ministr zahraničí Jan Zahradil.
Dodal, že členské státy unie budou mít právo zavést pro europoslance menší platy, které se budou odvíjet od platů poslanců domácích, ale v tom případě by europoslanci museli být zaplaceni z domácích daňových zdrojů. V Česku nyní základní plat poslanců činí 46 500 korun a v Poslanecké sněmovně byl již návrh, že by europoslanci mohli s ohledem na vyšší životní náklady v Bruselu a ve Štrasburku brát měsíčně 1,2 násobek platu českého poslance, tedy 55 800 korun. Návrh byl ale nakonec stažen a vláda ještě nerozhodla, jakou výši platu pro budoucí české europoslance navrhne.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist