Platby do EU zůstanou pro Čechy drahé

V podstatně méně výhodné pozici budou klienti českých bank po 1. květnu letošního roku oproti většině svých protějšků v Evropské unii.
Ani po vstupu do unie se totiž obyvatelům Česka a firmám automaticky nezlevní vysoké poplatky za převody peněz do zahraničí nebo za výběry eur v cizině na úroveň, kterou platí za tyto služby v tuzemském platebním styku. Rozdíly v poplatcích jsou přitom výrazné - za poslání peněz v rámci Česka se platí řádově koruny, stejná transakce směrem do ciziny pak přijde na několik stokorun.

Levnější transakce se prosadily jen v eurozóně

Evropská unie přitom již delší dobu požaduje, aby banky účtovaly zejména drobným klientům a malým a středním firmám stejné ceny za převody peněz v rámci jednoho státu i do zahraničí. Usilovala přitom, aby se tyto služby zlevnily a zrychlily a odstranila se tak jedna z překážek efektivního fungování společného trhu. Toto doporučení však banky v unii několik let prakticky ignorovaly. Zlom nastal až od loňského července, kdy vstoupilo v platnost nařízení Evropského parlamentu o zrušení dvojích cen platebního styku.
Toto nařízení se však výslovně týká jen plateb v eurech. Povinnost stejných cen za tuzemské a zahraniční převody se nevztahuje na členské státy, které si své národní měny zachovaly. Z nové legislativy EU tak mají zatím prospěch jen klienti bank ze zemí eurozóny, v Česku by z ní měli profitovat až zhruba koncem tohoto desetiletí.
Jak Česká národní banka, tak i velké banky, například ČSOB, Komerční banka a Česká spořitelna, totiž potvrdily, že za platební příkazy do eurozóny i za výběry z bankomatů v zahraničí se i po 1. květnu bude klientům účtovat stejný poplatek jako za transakce v eurech v rámci Česka.
Platby v eurech jsou přitom stále velmi drahé. Poplatek u převodů eur činí obvykle od 0,25 procenta do 1 procenta z poukazované platby, minimálně od sta do pěti set korun. Za převody korun v tuzemsku chtějí banky naopak jen několik korun. Cena za výběr eur z bankomatů pak bude podle ČNB nadále vycházet z aktuálních ceníků jednotlivých bank pro tyto transakce v cizině. Banky si přitom při výběru eur v zahraničí účtují zpravidla sto korun a podíl z objemu vyplacených peněz, v tuzemsku pak jde nejvýše o několik desítek korun.

Spíš než vstup do EU zlevní platby konkurence

České banky však podle ekonomů budou ke snížení poplatků přinuceny podstatně dřív, než země přijme euro, a tím i všechna nařízení unie pro platební styk. Důvodem je větší konkurence mezi bankami. "V souvislosti s se vstupem Česka do unie by se poplatky měnit neměly, nelze však vyloučit, že k jejich změně dojde v důsledku vývoje na bankovním trhu," uvedl Pavel Hejzlar z ČSOB. Tuto možnost potvrdila i Romana Kubálková z Raiffeisenbank. Určitý pohyb cen směrem dolů už ostatně nastal - minulý měsíc oznámila spořitelna zlevnění výběrů z bankomatů v cizině, i když zatím jen v bankomatech skupiny Erste Bank. Klient platí, jako kdyby si peníze vybíral z bankomatu jiné banky v tuzemsku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist